Wydarzenia Wydarzenia

Zbrodnia Pomorska 1939

Na dzień 25 października 2023 roku w Hotelu „Dobre z Lasu” w Solcu Kujawskim zaplanowano konferencję historyczną pn.: „Leśnicy polscy ofiarami Zbrodni Pomorskiej 1939”.

 

Data wydarzenia jest nieprzypadkowa. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniając mieszkańców Pomorza pomordowanych przez niemieckiego okupanta w 1939 r., ustanowił dzień 2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. To dzień kapitulacji ostatniego bastionu w wojnie obronnej 1939 na Pomorzu – Helu.

Konferencja poświęcona będzie tematyce zbrodni pomorskiej na terenie ówczesnego województwa pomorskiego oraz pamięci pomordowanych leśników. Pomorze było od początku laboratorium niemieckich zbrodni. Według dotychczasowych badań wśród ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku było co najmniej 76 przedstawicieli z grupy zawodowej leśników. Miejsca masowych egzekucji na Pomorzu oprócz żwirowni, rozległych dolin, rowów przeciwartyleryjskich i okopów, lokalizowano również w lasach w okolicach większych miejscowości (Lasy Piaśnickie, Lasy Szpęgawskie, Lasy Hopowskie i Mestwinowskie koło Kościerzyny, Lasy Skarszewskie, Lasy Kaliskie obok Kartuz, Barbarka koło Torunia, Las Pińczata obok Włocławka, Las Kujawski i Lasy Rybienieckie koło Klamer, Las Brzezinka koło Brodnicy, Lasy Karnkowskie i Radomockie pod Lipnem). Skala zbrodni na Pomorzu Gdańskim jesienią 1939 r. była największą w tym czasie w okupowanej Polsce i była pierwszą tak wielką akcją eksterminacyjną wymierzoną w ludność cywilną.

Celem konferencji jest przedstawienie zagadnień związanych z szeroko pojętym powojennym upamiętnianiem okupacji niemieckiej na terenach obecnego województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Wydarzenie w znacznym stopniu przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej o zaplanowanej przez Niemców eksterminacji ludności Pomorza, zmierzającej do jej wyniszczenia i wynarodowienia jako Polaków. 

Głęboko wierzymy, że konferencja zainspiruje do poszerzania wiedzy o historii lokalnej, która jest ważnym obszarem poznawania przeszłości. Pozwala ona lepiej zrozumieć to, co działo się kiedyś, zbliżyć się do dawnych wydarzeń i budować  tożsamość. Doceńmy tę dziedzinę, pokażmy, że warto się nią zajmować i spopularyzujmy jej najlepsze doświadczenia!

 

Patronat nad wydarzeniem objęli:

Materiały do pobrania