Wydarzenia Wydarzenia

... już po jarmarku!

Świąteczny jarmark dobiegł końca. W sobotę, 18 grudnia, na terenie Hotelu "Dobre z lasu" odbył się I Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany przez leśników z Nadleśnictwa Solec Kujawski.

Już od wczesnych godzin popołudniowych mieszkańcy i przyjezdni do Solca chętnie przechadzali się wśród ustawionych pod drewnianą wiatą kramów. Siedzący przy nich sprzedawcy zachęcali do kupna prezentowanych towarów. Wśród stoisk gastronomicznych  i rękodzielniczych znaleźli się i lokalni rzemieślnicy, czyli symbol jarmarku, oferując odwiedzającym swoje wyroby, np.: wędliny, przetwory, miody pitne, okrasę, wypieki świąteczne i inne wyborne potrawy. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było również zakupić rozmaite produkty robione ręcznie – stylowe dodatki do domów, stroiki na świąteczne stoły i wiele innych przepięknych i przykuwających uwagę swoim starannym wykonaniem - dekoracji.

Dzielni Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu Kujawskim prezentowali najmłodszym uczestnikom jarmarku swój niezawodny sprzęt, w tym wóz, który z saniami Mikołaja łączy nie tylko kolor czerwony, ale też wielkie możliwości i sprawność działania. 😊

Mikołaje w oliwkowych beretach z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” z Bydgoszczy tłumaczyli jak można służyć Ojczyźnie nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków.

Jednocześnie na scenie odbywał się występ lokalnego zespołu "ROAN", który zachwycił licznie zebraną publiczność,  a przed sceną , na podwieszonym telebimie  – widzowie mogli obejrzeć m.in.: prezentację Hotelu, diaporamę zdjęciową o pięknie okolicznej przyrody autorstwa kolegi Łukasza Gwiździela z N. Lutówko oraz prezentację przybliżającą działalność Lasów Państwowych na rzecz polskiej przyrody.

Przed wejściem do Hotelu stanęła licznie oblegana foto-ścianka, dzięki której można było zrobić rodzinne, pamiątkowe zdjęcie w świątecznej odsłonie. Zmarznięci poszukiwacze świątecznych prezentów i miłośnicy świątecznej atmosfery rozgrzewali się przy ognisku oraz degustując bigos z dziczyzną.

Pod namiotem w pobliżu ogniska odbywały się warsztaty świąteczne, gdzie powstawały pachnące świętami dekoracje bożonarodzeniowe – wieńce, gwiazdy, bombki – idealne do położenia na stole lub powieszenia na choince, ścianie czy pod sufitem. Najpopularniejszą opcją okazało się zdobienie gotowych już, wykonanych ze sklejki baz stroikowych – wianków czy bombek. By nadać ozdobom świąteczny klimat, dekoracje zdobione były szyszkami, gałązkami świerkowymi i czerwonymi dodatkami. Rozmiar, forma ozdoby oraz sposób jej dekoracji zależała od jej twórcy. Warsztaty skierowane były do dzieci i ich rodziców, a dekoracje, które wyszły spod ich rąk były wyjątkowe i niepowtarzalne. Tyle ile osób, tyle fantastycznych pomysłów na jej wykonanie 😊

Tegoroczny jarmark połączyliśmy wraz z akcją oddawania krwi organizowanej z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Chętni, którzy oddali krew otrzymali specjalne vouchery uprawniające do odbioru choinki ufundowanej przez Nadleśnictwo Solec Kujawski.

Choinka to nie tylko symbol Świąt Bożego Narodzenia, ale także symbol życia i odrodzenia. Nabiera ona także całkiem nowego znaczenia stając się darem za dar krwi dla najbardziej potrzebujących.

Podczas ceremonii zakończenia jarmarku wręczono czeki opiewające na kwotę 3000 złotych każdy, dla: Technikum Leśnego w Tucholi, Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu Kujawskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzozie i Komisariatowi Policji w Solcu Kujawskim .

Podczas trwania całego jarmarku odbywał się konkurs 2-etapowy organizowany przez Pałuckie Stowarzyszenie „Przyszłość” we współpracy z nadleśnictwem. Każdy płatny los wygrywał, a dodatkowo można było wziąć udział w 2 etapie, gdzie zyskiwało się szanse na wygraną obfitej paczki produktów marki „Dobre z lasu”. Środki uzyskane z kuponów - w kwocie ponad 1400 zł - zebrane podczas jarmarku, zostały przeznaczone na organizację ferii dla podopiecznych Stowarzyszenia.

Wielu odwiedzających nasz jarmark nie kryło radości z organizacji takiego jarmarku w Solcu. Bardzo nas cieszy fakt, że mieszkańcy, którzy uczestniczyli w tym przedświątecznym wydarzeniu, chętnie korzystali ze wszystkich atrakcji i zgodnie chwalili pomysł jego organizacji.

Dziękujemy Wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji I Jarmarku Bożonarodzeniowego w hotelu „Dobre z lasu”, w tym szczególnie Gminie Solec Kujawski i Zakładowi Gospodarki Komunalnej za wyposażenie w ławo-stoły oraz agregat, firmie KLIMAT za udostepnienie miejsc parkingowych dla odwiedzających i wszystkim wystawcom, bez których ten Jarmark nie nabrałby świątecznego klimatu. Jednogłośnie zdecydowaliśmy, że impreza będzie odbywać się co roku w okresie przedświątecznym.

Klimat był bardzo świąteczny, jedyne czego zabrakło w tym roku, to białego śniegu skrzypiącego pod butami. Do zobaczenia za rok 😊

Fot. Maja Stankiewicz, Jan Fiderwicz, Gabriela Marcinek,Przemek Roszek, Lucyna Kowalke