Lista aktualności Lista aktualności

W drodze "po koronę"

Kiedy mrozy mamy już za sobą, a słupki rtęci wskazują dodatnie temperatury w borach sosnowych rozpoczyna się wspinaczka ze ściółki w korony sosen. Mowa tu o gąsienicach motyla barczatki sosnówki (Dendrolimus pini) liściożernego szkodnika sosny. Opuszczają one ściółkę, gdzie zimowały, i rozpoczynają po pniach wędrówkę w korony by najzwyczajniej zjeść sosnowe igły.

Barczatka sosnówka, obok brudnicy mniszki i strzygoni choinówki, jest jednym z najgroźniejszych szkodników liściożernych sosny, występującym masowo, w kilkuletnich odstępach czasu. Ponieważ zimujące w ściole gąsienice barczatki sosnówki są stosunkowo małe a dodatkowo klopotliwym jest ich maskujące ubarwienie... może się zdarzyć, że nie zawsze zostaną zauważane przez osoby wykonujące jesienne poszukiwania szkodników.

Kiedy wybudzą się na wiosnę i wyruszą w podróż ku koronie, co ma aktualnie miejsce w naszych lasach, na wędrujące w górę pnia gąsienice wykłada się tzw. opaski lepowe.

Gąsienica barczatki sosnówki (Fot. A.Kowalke)

Takie opaski wyłożyliśmy w uzgodnionych wcześniej z Zespołem Ochrony Lasu w Gdańsku lokalizacjach. Na wybranych drzewach próbnych, zazwyczaj trzech w grupie wygładza się korę i nakłada lep, do którego gąsienice się przykleją co uniemożliwi im wędrówkę na sam szczyt drzewa.

Leśnicy co 2 dni kontrolują zalepowane drzewa, liczą i usuwają przyklejone gąsienice. W celu określenia zagrożenia ilość gąsienic na danym drzewie sumuje się dla całego okresu obserwacji. Obserwacje prowadzi się na specjalnym formularzu, który przesyła się do ZOLu.

Taka prognoza pozwoli nam uniknąć zagrożenia ze strony tego szkodnika, a w przypadku jego wystąpienia określić jego stopień i zaplanować działania ochronne.