Wydawca treści Wydawca treści

Szlaki turystyczne

Sieć szlaków turystycznych w zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Solec Kujawski.

Na obszarze Nadleśnictwa Solec Kujawski zlokalizowanych jest trzynaście szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych) o różnej długości:

Szlaki piesze

1. PIESZY SZLAK IM. TADEUSZA DOLCZEWSKIEGO

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 16 KM
  • KOLOR SZLAKU – ZIELONY

Szlak nosi imię Tadeusza Dolczewskiego (1930 – 2003), który był działaczem Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajobrazowego w Bydgoszczy.

Trasa niemal w całości wiedzie przez lasy Puszczy Bydgoskiej, a na znacznej części również brzozowym szpalerem. Ze względu na piaszczyste odcinki szlak nie nadaje się do wycieczek rowerowych. Szlak kończy się przy cmentarzu mennonicko-ewangelickim w Przyłubiu.

2. PIESZY SZLAK „ZIELONEJ STRUGI”

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 31 KM
  • KOLOR SZLAKU – CZERWONY

Szlak „Zielonej Strugi” (Przyłubie-Rojewo) obejmuje miejsca, które w szczególny sposób wyróżniają się w naturalnym, pięknym krajobrazie. Rozległe polany, tereny nadwiślańskie i puszczańskie zakątki to atrakcje, które ma okazję doświadczyć uczestnik szlaku. Fragment szlaku przebiega wzdłuż Zielonej Strugi – jedynej rzeki przepływającej przez Puszczę Bydgoską.

3. PIESZY SZLAK IM. MARIANA PRZYBYLSKIEGO

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 20 KM
  • KOLOR SZLAKU – NIEBIESKI

Szlak nosi imię Mariana Przybylskiego (1923 – 1988), który przez wiele lat był działaczem i prezesem koła nr 41 Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, przy ówczesnych zakładach ZREMB. Na trasie napotkać można m.in. tereny dawnego poligonu wojskowego, wrzosowiska, Radiowe Centrum Nadawcze i wiele gatunków roślin, którymi warto zachwycić się podczas odpoczynku nad niewielkim jeziorkiem.

4. PIESZY SZLAK „KOMPUTERKÓW”

  • DŁUGOŚC SZLAKU – 31 KM
  • KOLOR SZLAKU – CZARNY

Trasa rozpoczyna się przy soleckim dworcu PKP, a następnie wiedzie na zachód – w stronę Otorowa. Obiekty i miejsca które spotkać można na szlaku to np.: obelisk poświęcony pamięci kilkuset Polaków z Bydgoszczy i okolic, rozstrzelanych w 1939 roku; „Biała góra”, czyli jedna z wielu w tym rejonie piaszczystych wydm porośniętych drzewostanem sosnowym. Warto zwrócić uwagę na prywatne stawy hodowlane znajdujące się nieopodal szlaku, przy których znajduje się siedlisko lęgowych ptaków wodno błotnych.

5. PIESZY SZLAK „PUSZCZAŃSKI”

DŁUGOŚĆ SZLAKU – 41 KM
KOLOR SZLAKU – ŻÓŁTY

Uczestnicy szlaku zaczynają podróż od pętli tramwajowej Łęgnowo w Bydgoszczy i udają się w kierunku Wypalenisk, przechodząc przez Siedmiogóry, nieopodal których znajdują się linie okopów po bitwie wojsk polskich i radzieckich z Niemcami w 1945 r. Można tam również napotkać leje po pociskach artyleryjskich. Trasa wiedzie przez tereny Puszczy Bydgoskiej, na terenie której żyje wiele gatunków zwierząt i ptaków, których odgłosów nasłuchiwać można podczas wędrówki. W głębi trasy znajduje się wąwóz a nieopodal Szwedzka Góra, która nazwę zawdzięcza stacjonującemu w tym miejscu posterunkowi wojsk szwedzkich podczas „potopu”. Szlak kończy się w Gniewkowie.

6. PIESZY SZLAK „MARTYROLOGII SOLECCZAN”

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 8 KM
  • KOLOR SZLAKU – CZERWONY

Wędrówka szlakiem prowadzi do miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia w Solcu Kujawskim związanych głównie z okresem II wojny światowej. Na trasie zobaczyć można wiele pomników, informujących o miejscach tragedii i liczbie ofiar. Zobaczyć można m.in. pomnik Bohaterom Walki i Zwycięstwa, usytuowany na ul. 29 Listopada, mogiłę ofiar hitlerowskiej okupacji Solca Kujawskiego przy kościele p.w. Bpa i M. Świętego Stanisława, czy tablicę zamontowaną na budynku, przy zbiegu ulic pl. Jana Pawła II i 23 Stycznia – informuje ona o tym, iż w czasie wojny w tym miejscu znajdowała się siedziba Selbstschutzu której członkowie w brutalny sposób dokonywali przesłuchań swoich ofiar.

7. PIESZY SZLAK IM. JERZEGO SZAFKOWSKIEGO

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 14 KM
  • KOLOR SZLAKU – CZARNY

Uroczyste otwarcie szlaku miało miejsce 13 września 2014 roku. Szlak im. Jerzego Szafkowskiego powstał z inicjatywy członków Klubu Turystów Pieszych HORYZONT, którzy chcieli zachować pamięć o zasłużonym dla Solca Kujawskiego pracownikowi Nadleśnictwa Solec Kujawski. Start szlaku ma miejsce na stacji PKP Przyłubie a meta przy przystanku PKS przy Nadleśnictwie Solec Kujawski. Na szlaku znajduje się kamień poświęcony Jerzemu Szafkowskiemu. Oprócz tego na szlaku także spotkać można pozostałości po strzelnicy z okresu dwudziestolecia międzywojennego, postawione staraniem soleckiego Towarzystwa Powstańców i Wojaków.

8. PIESZY SZLAK IM. BŁ. CZESŁAWA JÓŹWIAKA

DŁUGOŚĆ SZLAKU – 16,9 KM
KOLOR SZLAKU – ŻÓŁTY

Szlak upamiętnia błogosławionego Czesława Jóźwiaka, który w latach 1919 - 1932 mieszkał w Łażynie. Inauguracja otwarcia szlaku odbyła się 6 października 2018 r. Szlak zaczyna się przy kościele w BRZOZIE, prowadzi leśnymi drogami i ścieżkami do ŁAŻYNA, skąd przez DOBROMIERZ zmierza do NOWEJ WSI WIELKIEJ. W Łażynie - w pobliżu tablicy pamiątkowej umieszczona została dodatkowo tablica ukazująca historyczny zasięg nieistniejącej dziś wsi.

9. PIESZY SZLAK "WOLNOŚCIOWY" BYDGOSZCZ - NOWA WIEŚ WIELKA

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 27 KM
  • KOLOR SZLAKU – CZERWONY

Na szlaku znajdują się akcenty wolnościowe. Kamień z tablicą z okazji wyzwolenia miasta na Placu Kościeleckich, Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności, Pomnik ku pamięci pomordowanych przez hitlerowców w lasach bielickich, Cmentarz w Nowej Wsi Wielkiej z grobami z II Wojny Światowej. Zaraz za nieistniejącymi browarami Kujawiak szlak prowadzi schodami do parku na Wzgórzu Wolności z panoramą na Bydgoszcz. Latem szlak stanowi alternatywną drogę na kąpielisko Piecki.

10. PIESZY SZLAK NOWA WIEŚ WIELKA - CHROŚNA

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 12 KM
  • KOLOR SZLAKU – ZIELONY

Uroczyste otwarcie i poświęcenie szlaku oraz pierwsze przejście odbyło się 08.09.2007 r.

Wędrówkę zaczynamy przy Kościele Parafialnym w Nowej Wsi Wielkiej. Tam zaczyna się również szlak czerwony do Bydgoszczy. Obydwa szlaki początkowo prrzebiegają wspólnie asfaltową szosą w kierunku wschodnim. Po krótkiej wędrówce wchodzimy na ścieżkę dydaktyczną “Buczyna”, która wytyczona i wykonana została przez Nadleśnictwo Solec Kujawski. Przez jakiś czas szlak i ścieżka dydaktyczna prowadzą razem. Wkraczamy na starą drogę do Leszyc. Pomnikowe lipy i strzeliste świerki oraz modrzewie budzą zachwyt wędrowców. Po wyjściu z lasu dochodzimy do skrzyżowania dróg, na którym widnieją znaki szlaku rowerowego “Świadkowie Historii”. Przekraczamy skrzyżowanie i po około 600 m mijamy Leśnictwo Dębinka.

11. PIESZY SZLAK BRZOZA - GĄSAWA

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 49 KM
  • KOLOR SZLAKU – NIEBIESKI

Wycieczkę rozpoczynamy na Rynku w Gąsawie, przy przystanku PKS. Szlak prowadzi przez Oćwiekę, Chomiążę Szlachecką, Folusz, Ostrówce, Wiktorowo, Wójcin, Młodocin, Pturek do Lubostronia. 

Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę na ciekawe pałuckie krajobrazy, drewniany kościół pw. św. Mikołaja z XVII w. w Gąsawie, kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XIX w. w Chomiąży Szlacheckiej, „Źródełko św. Huberta” – pomnik przyrody nad brzegiem Jeziora Ostrowieckiego, pomnikową aleję starych drzew, głównie lip przy drodze do Lubostronia, zespół pałacowo – parkowy w Lubostroniu. Szlak biegnie dalej przez Smerzyn, Łabiszyn do Brzozy.

Szlaki rowerowe

1. ROWEROWY SZLAK „DOLINĄ DOLNEJ WISŁY”

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 60 KM
  • KOLOR SZLAKU – CZARNY

Szlak rowerowy „Doliną dolnej Wisły”, przebiegający przez teren gminy Solec Kujawski, jest częścią prawie 470 kilometrowego szlaku prowadzącego z Cierpic do Zamku Bierzgłowskiego. Podążając przez Puszczę Bydgoską zobaczymy m.in. między innymi rzeczkę Zieloną Strugę. Na trasie szlaku można też obejrzeć cmentarz mennonicko – ewangelicki z XIX wieku, w pobliżu którego rośnie 400 letni dąb.

2. ROWEROWY SZLAK „ŚWIADKOWIE HISTORII”

  • DŁUGOŚĆ SZLAKU – 40 KM
  • KOLOR SZLAKU - NIEBIESKI

Autorem szlaku jest Jerzy Szafkowski – wieloletni pracownik Nadleśnictwa Solec Kujawski.

Na trasie znajdują  miejsca pamięci narodowej – krzyż Powstańców Wielkopolskich znajdujących się przy drodze na Chrośnę; obelisk upamiętniający p. Zielonackich – właścicieli majątku Rudy zamordowanych przez Niemców w listopadzie 1939 r.

Ciekawostki na trasie to m.in. rozległe łąki studzienieckie, które powstały z osuszenia dawnego jeziora przez sprowadzonych w XVI wieku osadników olęderskich. Legendy głoszą, że jezioro to miało podziemne połączenie z Jeziorem Jezuickim, a także że na tych terenach znajdowała się „święta studnia”, której głębokości nie dało się zmierzyć w żaden sposób.

Mapa szlaków turystycznych na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski