Lista aktualności Lista aktualności

LAS NIEOCZYWISTY- KORZYSTAMY CHOĆ NIE ZNAMY - PODSUMOWANIE

„Las nieoczywisty - korzystamy, choć nie znamy" - to hasło międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Nadleśnictwie Solec Kujawski. Leśnicy, przedstawiciele branży turystycznej, gastronomicznej, a także archeolodzy rozmawiali o pozagospodarczych funkcjach lasu. W wydarzeniu brali udział goście z Lasów Litewskich.

 

Partnerami wydarzenia byli:
 

Konferencja była okazją do poszerzenia wiedzy na temat wywarów i naparów z roślin zielnych, które można zbierać w lesie oraz szlaków turystycznych, które wiodą przez najpiękniejsze zakątki lasów regionu. Celem było podkreślenie roli leśników i Lasów Państwowych w kształtowaniu możliwości, które służą popularyzacji pozaprodukcyjnych funkcji lasów. Organizatorzy nie zapomnieli także o poruszeniu kwestii ochrony przyrody, m.in. wilków, nietoperzy oraz owadów zapylających, których rola w przyrodzie jest nieoceniona.
W trakcie bogatego tematycznie spotkania, poszczególni prelegenci przedstawili walory lasów, z których możemy czerpać. Mowa tutaj o tzw. społecznej funkcji lasu, czyli:
- artykułach spożywczych nisko przetworzonych, które są źródłem wielu substancji odżywczych, a także mają właściwości korzystnie oddziałujące na nasze zdrowie,
- aktywności turystycznej w lasach, szczególnie tej połączonej z wędrówką szlakami kulinarnymi 
- pamiątkach z przeszłości ukrytych w lasach, które m.in. świadczą o kulturotwórczej roli lasu

 

 

 

Tak ważne wydarzenie upamiętniono posadzeniem dębu, wyhodowanego z klonu najsłynniejszego dębu Bartka, ktory soleccy leśnicy otrzymali z Nadleśnictwa Zagnańsk (RDLP w Radomiu).

 

 

 

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji był Jarmark Wielkanocny, na którym można było zaopatrzyć się we wspaniałe dzieła sztuki rękodzielniczej i nie tylko. Przetwory pałuckie, gęsina, konfitury, białe kiełbasy, mazurki i babki - królowały na Jarmarku Wielkanocnym. Przywieźli je ze sobą lokalni wystawcy i koła gospodyń wiejskich z różnych zakątków naszego województwa.

 

Dziękujemy dziennikarzom Polskie Radio PiK za obecność i relacjonowanie wydarzenia.