Wydawca treści
Rezerwaty przyrody
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwaty przyrody są szczególnie ważną formą ochrony, ponieważ:
- obejmują najbardziej naturalne fragmenty ekosystemów,
- chronią najcenniejsze stanowiska zagrożonych gatunków fauny i flory.
W myśl ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. (art. 13): rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Na obszarach graniczących z rezerwatem przyrody może być wyznaczona otulina, zabezpieczająca jego obszar przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Uznanie za rezerwat przyrody, następuje w drodze rozporządzenia wojewody, które określa jego nazwę, położenie lub przebieg granicy i otulinę, jeżeli została wyznaczona, cele ochrony oraz rodzaj, typ i podtyp rezerwatu przyrody, a także sprawującego nadzór nad rezerwatem. Dla rezerwatu sporządza się plan ochrony zatwierdzany przez wojewodę.
Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski występują 2 rezerwaty przyrody:
- Tarkowo,
- Łażyn.
Rezerwat Przyrody „Tarkowo" posiada plan ochrony rezerwatu na okres: od 01.01.2010 r. do 31.12.2029 r.
Rezerwat przyrody „Tarkowo"
Znajduje się na terenie gminy Nowa Wieś, w obrębie Leszyce, w leśnictwie Nowa Wieś, w oddziale: 215 j.
Rezerwat utworzono w 1958 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 15 września 1958 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu boru świeżego w Kotlinie Toruńskiej ze stanowiskiem wiśni karłowatej.
Przedmiotem ochrony jest fragment boru sosnowego. Jego powierzchnia wynosi 0,25 ha.
Ważniejsze zbiorowiska i zespoły rośline wystepujące w rezerwacie to:
Zbiorowisko o charakterze przejściowym pomiędzy kontynentalnym borem mieszanym (Querco roboris-Pinetum) a świetlistą dabrową (Potentillo albae Quercetum).
Rezerwat Przyrody „Łażyn" posiada plan ochrony rezerwatu na okres: od 01.01.2015 r. do 31.12.2035 r.
Znajduje się na terenie gminy Solec Kujawski, w obrębie Solec, w leśnictwie Łażyn, w oddziale: 124 c, g, 154 b.
Rezerwat utworzono w 2002 r. na podstawie Rozporządzenia nr 13/2002 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 29 stycznia 2002 r. w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych starych drzewostanów sosnowych o charakterze naturalnym, porastających wydmy śródlądowe Kotliny Toruńskiej.
Przedmiotem ochrony jest fragment boru sosnowego. Jego powierzchnia wynosi 26,22 ha.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek
Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż kilku gatunków drewna w kilkunastu różnych sortymentach, sadzonek kilkunastu gatunków roślin, a w sezonie przedświątecznym – także choinek i stroiszu.
- Portal Leśno-Drzewny - Komunikaty Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dotyczące zasad sprzedaży drewna dostępne są pod poniższym linkiem:
- Aplikacja "e-drewno" - aukcje internetowe
Aby uczestniczyć w internetowych aukcjach drzewnych należy kliknąć na poniższy link:
- Sprzedaż detaliczna - prowadzona bezpośrednio w dniach urzędowania w siedzibie nadleśnictwa w godzinach od 7:00 do 11:00 (ul. Leśna 64 w Solcu Kujawskim), oraz w każdy czwartek w leśnictwach od 8:00 do 10:00.
Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt. Sprzedaż detaliczna prowadzona jest na podstawie cennika sprzedaży detalicznej dostępnego poniżej. Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup drewna. - Zasady sprzedaży drewna - z treścią zarządzeń Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie aktualnych zasad sprzedaży drewna w PGL LP można zapoznać się tutaj:
Sprzedaż drewna na lata 2024 - 2026
INFORMACE I KOMUNIKATY DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY DREWNA
ZASADY SPRZEDAŻY DREWNA NA LATA 2024-2026
NORMY I WARUNKI TECHNICZNE MAJĄCE ZASTOSOWANIE DO POMIARU I KLASYFIKACJI
Warunki techniczne obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku - NOWE
Sprzedaż choinek i stroiszu
Sprzedaż choinek odbywa się w okresie przedświątecznym w siedzibie nadleśnictwa (ul. Leśna 64 w Solcu Kujawskim) oraz w leśnictwach na podstawie cennika detalicznego dostępnego poniżej.
Sprzedaż stroiszu odbywa się przez cały rok w siedzibie nadleśnictwa (ul. Leśna 64 w Solcu Kujawskim) oraz w leśnictwach na podstawie cennika detalicznego dostępnego poniżej. Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup choinek lub stroiszu.
Sprzedaż sadzonek
Sprzedaż sadzonek odbywa się w sezonie wiosennym oraz w sezonie jesiennym w szkółce leśnej w Nowej Wsi Wielkiej w piątki (w terminach odrębnie ustalonych) w godz. od 8:00-15:00 na podstawie cennika detalicznego dostępnego poniżej. Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup sadzonek. Mapę i adres znajdą Państwo w zakładce kontakt.
Kontakt do szkółki leśnej: Mirosław Kokociński - kom. 606 123 640,
Artur Moczadło - kom. 692 436 127.
Kontakt do nadleśnictwa: Joanna Jasiak - tel. 52 387 14 71, 52 323 18 89.