Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwaty przyrody są szczególnie ważną formą ochrony, ponieważ:
- obejmują najbardziej naturalne fragmenty ekosystemów,
- chronią najcenniejsze stanowiska zagrożonych gatunków fauny i flory.

W myśl ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. (art. 13): rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Na obszarach graniczących z rezerwatem przyrody może być wyznaczona otulina, zabezpieczająca jego obszar przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Uznanie za rezerwat przyrody, następuje w drodze rozporządzenia wojewody, które określa jego nazwę, położenie lub przebieg granicy i otulinę, jeżeli została wyznaczona, cele ochrony oraz rodzaj, typ i podtyp rezerwatu przyrody, a także sprawującego nadzór nad rezerwatem. Dla rezerwatu sporządza się plan ochrony zatwierdzany przez wojewodę.


Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski występują 2 rezerwaty przyrody:

  • Tarkowo,
  • Łażyn.

Rezerwat Przyrody „Tarkowo" posiada plan ochrony rezerwatu na okres: od 01.01.2010 r. do 31.12.2029 r.
Rezerwat przyrody „Tarkowo"
Znajduje się na terenie gminy Nowa Wieś, w obrębie Leszyce, w leśnictwie Nowa Wieś, w oddziale: 215 j.
Rezerwat utworzono w 1958 r. na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 15 września 1958 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu boru świeżego w Kotlinie Toruńskiej ze stanowiskiem wiśni karłowatej.

Przedmiotem ochrony jest fragment boru sosnowego. Jego powierzchnia wynosi 0,25 ha.
Ważniejsze zbiorowiska i zespoły rośline wystepujące w rezerwacie to:
Zbiorowisko o charakterze przejściowym pomiędzy kontynentalnym borem mieszanym (Querco roboris-Pinetum) a świetlistą dabrową (Potentillo albae Quercetum).

 

Rezerwat Przyrody „Łażyn" posiada plan ochrony rezerwatu na okres: od 01.01.2015 r. do 31.12.2035 r.
Znajduje się na terenie gminy Solec Kujawski, w obrębie Solec, w leśnictwie Łażyn, w oddziale: 124 c, g, 154 b.
Rezerwat utworzono w 2002 r. na podstawie Rozporządzenia nr 13/2002 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 29 stycznia 2002 r. w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych starych drzewostanów sosnowych o charakterze naturalnym, porastających wydmy śródlądowe Kotliny Toruńskiej.

Przedmiotem ochrony jest fragment boru sosnowego. Jego powierzchnia wynosi 26,22 ha.        


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Mapy dróg publicznych

Mapy dróg publicznych

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi. Stąd Nadleśnictwo Solec Kujawski zamieszcza przydatne w tym celu mapy.

 

W związku z przejęciem przez Nadleśnictwo Solec Kujawski w latach 2018-2019 kilku dróg publicznych poniżej zamieszczamy zaktualizowane mapy:

Ponadto Nadleśnictwo Solec Kujawski w celu łatwiejszego poruszania się po drogach publicznych i udostępnionych w lesie wprowadziło dodatkowe oznakowania przy wszystkich drogach pożarowych oraz udostępnionych do ruchu publicznego na terenie nadleśnictwa.

   

 

Nadleśnictwo Solec Kujawski udostępnia przy drogach publicznych także miejsca postoju pojazdów. Serdecznie zapraszamy do korzystania !

Oznaczone zostały na poniższej mapie wraz ze szczegółami dojazdu.