Wydawca treści
Położenie nadleśnictwa
Nadleśnictwo Solec Kujawski jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu bydgoskiego, inowrocławskiego, żnińskiego, na terenie miasta: Solec Kujawski. Swym zasięgiem obejmuje sześć gmin. Ma powierzchnię 149,4 km kw.
Nadleśnictwo Solec Kujawski położone jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego i w większości stanowi środkowy fragment kompleksu Puszczy Bydgoskiej ograniczony od północy rzeką Wisłą, od południa natomiast przez rzekę Noteć.
Teren nadleśnictwa położony jest w Kotlinie Toruńskiej i na Równinie Inowrocławskiej. Rzeźba terenu nadleśnictwa ma charakter postglacjalny. Została ona silnie zmodyfikowana, u schyłku plejstocenu i we wczesnym holocenie, w wyniku oddziaływania procesów eolicznych (nawianych przez wiatr).
Położenie gospodarczo-administracyjne
Nadleśnictwo Solec Kujawski leży w zasięgu terytorialnego działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Położenie przyrodniczo-leśne
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Trampler T. i inni, 1990) lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski należą do następujących jednostek:
Kraina: Wielkopolsko-Pomorska - III
- Dzielnica: Kotlina Toruńsko-Płocka - 5
- Dzielnica: Nizina Wielkopolsko-Kujawska - 7
- Mezoregion: Pojezierze Wielkopolskie - 7b
Położenie administracyjne
Lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski położone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 3 powiatach:
- bydgoskim (miasto i gmina Solec Kujawski, gmina Nowa Wieś Wielka),
- inowrocławskim (gmina Pakość, Rojewo, Złotniki Kujawskie),
- żnińskim (gmina Łabiszyn).
W granicach obszaru terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się miasto Solec Kujawski, w którym mieści się siedziba nadleśnictwa. W niedalekim zasięgu znajduje się miasto Bydgoszcz (18 km) i miasto Toruń (35 km).
Najnowsze aktualności
JEŻYK bieg najeżony przeszkodami - po raz 6.
JEŻYK bieg najeżony przeszkodami - po raz 6.


„Jeżyk” – Bieg najeżony przeszkodami – to ok. 5 km rywalizacji w soleckim lesie dla twardzieli. Strome podbiegi, zbiegi, przejścia przez głębokie strumyki, bagna, skoki po powalonych pniach czy ogromnych korzeniach drzew, bieg trawersem oraz liczne przygotowane przeszkody w przepięknych okolicznościach leśnych – taki właśnie jest „Jeżyk”. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że będzie ciekawie, różnorodnie, bardzo brudno z pełną dawką adrenaliny.
Jeżeli biegasz i chciałbyś spróbować czegoś więcej zapraszamy na nasz bieg!
- w biegu uczestniczyć mogą wszyscy chętni, którzy się do niego zgłoszą,
- mają ukończone 16 lat (nie mogą być osoby młodsze, będziemy weryfikować to na starcie),
- podpiszą oświadczenie o odpowiedzialności za swój stan zdrowia,
- uiszczą opłatę startową,
- limit uczestników wynosi 250 osób (liczy się kolejność opłaty wpisowego),
- pomiar czasu elektroniczny, czas netto,
- ODBIÓR PAKIETÓW STARTOWYCH TYLKO W DNIU BIEGU w godz. 10.00 – 12.45, PROSIMY NIE ZOSTAWIAĆ ODBIORU NA OSTATNIE MINUTY!
- sponsorem i inicjatorem biegu „Jeżyk” są PGL LP Nadleśnictwo Solec Kujawski, solecki Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Start” oraz Gmina Solec Kujawski. Osoby, które były z nami w poprzednich latach, wiedzą, że tradycyjnie po rywalizacji biesiadujemy a powyższych smakołyków starcza także dla kibicujących rodzin i znajomych.
Jak startujemy?
- Start zawodników odbywać się będzie w grupach w odstępach czasowych (względy bezpieczeństwa).
- Grupę biegową wybieramy podczas zapisów w zależności od swoich umiejętności biegowych.
- DIAMENTOWA – grupa, która walczy o podium,
- ZŁOTA – grupa mająca dobre tempo biegu,
- SREBRNA – grupa mająca spokojne tempo biegu,
- BRĄZOWA – grupa mająca charakter rekreacyjny, osoby pokonujące trasę marszobiegiem,
- Z PSEM – zawodnicy startują ze swoimi czworonogami.
WAŻNE !!!
Tylko zawodnicy Grupy Diamentowej walczą o medale. W sytuacji, gdy któryś z zawodników z niższych grup osiągnie lepszy czas od zawodników Grupy Diamentowej nie bierze się go pod uwagę w walce o trzy pierwsze miejsca.
Praktyczne informacje ogólne – to jest trudny i nieprzewidywalny bieg, zachowaj ostrożność i najwyższą koncentrację podczas całego startu:
- Na bieg bierzemy najlepiej stare rzeczy – będą na pewno mokre, brudne i może się zdarzyć, że buty się zgubi a ciuch uszkodzi. Niektórzy startują w rękawiczkach.
- By nie zgubić butów podczas biegu warto je dodatkowo zabezpieczyć taśmą.
- Rzeczy te po wypraniu tego samego dnia (łącznie z butami) nie przyjmują zapachu i spokojnie mogą dalej służyć na co dzień (lub kolejnego JEŻYKA), pewne przebarwienia mogą jednak pozostać na ubraniach.
- Najlepsi z poprzednich edycji biegu, prośba by ubrali na start wywalczone we wcześniejszych zawodach JEŻYKA żółte „KOSZULKI LIDERA”.
- Zabrać ciuchy na przebranie i worek na rzeczy „pobiegowe” oraz ręcznik – warto zostać na chwilę i pobiesiadować przy ognisku – w pakiecie startowym jest kiełbaska, chleb ze smalcem i grochóweczka, można spokojnie skonsumować. Po tej dawce adrenaliny przyjemnie jest posiedzieć razem.
- Po biegu będą przygotowane umywalki, ale w zeszłym roku większość i tak wolała kąpiel przy wężu strażackim.
- Warto rozważyć strój – długie getry i bluzy z długim rękawem – trasa „Jeżyka” trochę kłuje.
- Najważniejsze – zabieramy dobry humor – bieg ma charakter koleżeński, pomagamy sobie wzajemnie, a trasa w tym roku będzie jeszcze trudniejsza – więcej naturalnych i przygotowanych przeszkód.
- Przed startem będzie się można jeszcze zapisać na bieg ale na zasadzie kto pierwszy ten lepszy bo liczba miejsc ograniczona.
- Startujemy w swoich grupach. Grupa DIAMENTOWA zaczyna rywalizację i startuje jednorazowo. Kolejne grupy startują później w odstępach po kilkanaście osób.
- Czas jest liczony netto, ale do rywalizacji o najwyższe trofea liczą się tylko osoby zapisane do grupy DIAMENTOWA.
- Pomagamy prawdziwym JEŻOM, wspomagamy organizację, która bezinteresownie ratuje te zwierzęta. W miarę możliwości zabieramy trochę mokrej, kociej karmy.
- Pamiętamy, że kibice młodsi i starsi oprócz kibicowania też mają przygotowanych kilka atrakcji – ognisko z grillem, sprzęt sportowy na pobliskiej polanie, możliwość zwiedzania ścieżki dydaktycznej z pracownikiem Lasów Państwowych.
- W strumykach są powalone drzewa, których nie widać, zachowaj najwyższą ostrożność.
- Kiedy czujemy, że bagno może być zbyt głębokie od razu próbuj się położyć i przeczołgać.
- Próby biegania w głębokim bagnie może skończyć się utratą butów.
Trasa JEŻYKA cały czas się zmienia
Zaproponowane w ubiegłej edycji JEŻYKA zmiany spotkały się z Waszą bardzo dobrą opinią. Trasa IV JEŻYKA okazała się trudniejsza niż w poprzednich pierwszej edycji, a teraz będzie jeszcze troszeczkę trudniej. Na co zatem możemy liczyć w terenie:
– dodamy jeszcze coś z podbiegów i zbiegów – by nie było tak łatwo, organizatorzy trasy wybierają tylko te strome warianty.
– czy bobry spiętrzą wodę mocniej czy słabiej niż w zeszłym roku na trasie? Tu dużo zależy od natury, to cały czas pozostanie niewiadomą. Planujemy przygotować dodatkowe liny i osoby, które będą pomagały ewentualnie wyjść z bagna.
– wejście w bagna będzie szersze – nie ustawiajmy się gęsiego na trasie, biegnijmy całą szerokością trasy (ścigamy się tylko między taśmami)
– kierunek startu będzie identyczny jak w latach wcześniejszych
Szczegóły biegu http://biegjezyk.pl/
Szczegóły dojazdu: