Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się niemal 15 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 450 ha lasów prywatnych.

Rzeźba terenu nadleśnictwa uformowała się w następstwie erozyjnej działalności wód roztopowych płynących od moren czołowych fazy pomorskiej i wód rzecznych pochodzących z południa. Dużą formę erozyjną Kotliny Torunskiej tworzy 11 poziomów terasowych zarówno erozyjnych, jak i erozyjno-akumulacyjnych. Piaszczyste terasy były bardzo podatne na działalność wiatru w okresie późnego glacjału i na począku holocenu, w zwiazku z czym na większości poziomów terasowych rozwinęły się wydmy i pola piasków przewianych. Dominują tu wydmy paraboliczne i wałowe osiągające nawet 30 m wysokości względnej, na zapleczu których występują niecki deflacyjne z warstwami torfu lub murszu. 

 


Miejsca postoju pojazdów przy drodze krajowej

Nadleśnictwo Solec Kujawski udostępnia przy drodze krajowej nr 10 dwa nowe miejsca postoju pojazdów. Są one wyposażone w wiaty z ławami i stołami. Serdecznie zapraszamy do korzystania !

Nadleśnictwo Solec Kujawski udostępnia przy drodze krajowej nr 10 dwa nowe miejsca postoju pojazdów. Są one wyposażone w wiaty z ławami i stołami. Znajdują sie także informacje dotyczące profilaktyki przeciwpożarowej. Oba miejsca postojowe są oficjalnie wprowadzone do organizacji ruchu drogowego i całodobowo monitorowane. Serdecznie zapraszamy do korzystania ! 

Nasze miejsca postoju znajdziesz również na Portalu wypoczynkowo-turystycznym restbox.pl


Miejsca postoju pojazdów

W ramach Programu "Aktywne udostępnianie lasu" Nadleśnictwo Solec Kujawski w miejscach gdzie istniała potrzeba ukierunkowania ruchu turystycznego udostępnia sześć nowych miejsc postoju pojazdów.

Z początkiem 2013 roku Nadleśnictwo Solec Kujawski przystąpiło do Programu PGL LP "Aktywne udostępnianie lasu". Program ten wprowadził Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem nr 12 z dnia 14 stycznia 2013 r. w sprawie wprowadzenia programu PGL LP "Aktywne udostępnianie lasu na 2013 rok" oraz zasad jego realizacji jako wspólnego przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych LP w zakresie wytwarzania infrastruktury technicznej niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej. Załącznikami do zarządzenia są: Standard parkingu leśnego (PL) oraz Standard miejsca postoju pojazdów (MPP). 

W przepisach prawa polskiego brak jest zapisów definiujących pojęcie miejsca postoju pojazdów, dlatego na potrzeby niniejszego programu opracowana została definicja takiego miejsca przedstawiona poniżej:

Miejsce postoju pojazdów to obiekt wyposażony w urządzenia turystyczno-wypoczynkowe oraz wydzielone miejsca postojowe, umożliwiające przemieszczającym się turystom bezpieczny postój na terenach PGL LP. Miejsca postoju pojazdów w odróżnieniu od parkingów leśnych nie muszą posiadać urządzeń sanitarnych.

Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski w miejscach gdzie istniała potrzeba ukierunkowania ruchu turystycznego zlokalizowano 6 takich miejsc postoju pojazdów (AUL):

  1. Leśnictwo Miejskie w oddz. 84 ("Chrośnianka").
  2. Leśnictwo Miejskie w oddz. 144 ("Ułanka").
  3. Lesnictwo Jezierce w oddz. 105A ("Radiowe").
  4. Leśnictwo Łażyn w oddz. 181 ("Wypaleniska").
  5. Leśnictwo Leszyce w oddz. 132 ("Leszyce").
  6. Leśnictwo Dębinka w oddz. 44 ("Mały Łażyn").

Ponadto na terenie Nadleśnictwa istnieją jeszcze 4 miejsca postoju pojazdów nie wchodzące w skład AUL:

  1. Leśnictwo Miejskie w oddz. 228 (przy drodze krajowej nr 10).
  2. Leśnictwo Jezierce w oddz. 238/217.
  3. Leśnictwo Zagórzanka w oddz. 236/235 (przy drodze krajowej nr 10).
  4. Leśnictwo Leszyce w oddz. 60.

Powyższe miejsca postoju pojazdów oznaczone zostały na poniższych mapach wraz ze szczegółami dojazdu.

 

Nasze miejsca postoju znajdziesz również na Portalu wypoczynkowo-turystycznym restbox.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LAS NIEOCZYWISTY- KORZYSTAMY CHOĆ NIE ZNAMY - PODSUMOWANIE

LAS NIEOCZYWISTY- KORZYSTAMY CHOĆ NIE ZNAMY - PODSUMOWANIE

„Las nieoczywisty - korzystamy, choć nie znamy" - to hasło międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Nadleśnictwie Solec Kujawski. Leśnicy, przedstawiciele branży turystycznej, gastronomicznej, a także archeolodzy rozmawiali o pozagospodarczych funkcjach lasu. W wydarzeniu brali udział goście z Lasów Litewskich.

 

Partnerami wydarzenia byli:
 

Konferencja była okazją do poszerzenia wiedzy na temat wywarów i naparów z roślin zielnych, które można zbierać w lesie oraz szlaków turystycznych, które wiodą przez najpiękniejsze zakątki lasów regionu. Celem było podkreślenie roli leśników i Lasów Państwowych w kształtowaniu możliwości, które służą popularyzacji pozaprodukcyjnych funkcji lasów. Organizatorzy nie zapomnieli także o poruszeniu kwestii ochrony przyrody, m.in. wilków, nietoperzy oraz owadów zapylających, których rola w przyrodzie jest nieoceniona.
W trakcie bogatego tematycznie spotkania, poszczególni prelegenci przedstawili walory lasów, z których możemy czerpać. Mowa tutaj o tzw. społecznej funkcji lasu, czyli:
- artykułach spożywczych nisko przetworzonych, które są źródłem wielu substancji odżywczych, a także mają właściwości korzystnie oddziałujące na nasze zdrowie,
- aktywności turystycznej w lasach, szczególnie tej połączonej z wędrówką szlakami kulinarnymi 
- pamiątkach z przeszłości ukrytych w lasach, które m.in. świadczą o kulturotwórczej roli lasu

 

 

 

Tak ważne wydarzenie upamiętniono posadzeniem dębu, wyhodowanego z klonu najsłynniejszego dębu Bartka, ktory soleccy leśnicy otrzymali z Nadleśnictwa Zagnańsk (RDLP w Radomiu).

 

 

 

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji był Jarmark Wielkanocny, na którym można było zaopatrzyć się we wspaniałe dzieła sztuki rękodzielniczej i nie tylko. Przetwory pałuckie, gęsina, konfitury, białe kiełbasy, mazurki i babki - królowały na Jarmarku Wielkanocnym. Przywieźli je ze sobą lokalni wystawcy i koła gospodyń wiejskich z różnych zakątków naszego województwa.

 

Dziękujemy dziennikarzom Polskie Radio PiK za obecność i relacjonowanie wydarzenia.