Lista aktualności
Światowy Dzień Mokradeł 2021
W tym roku Światowy Dzień Mokradeł przypada w 50. rocznicę podpisania międzynarodowej konwencji o ochronie mokradeł (Konwencji Ramsarskiej). Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Mokradła i woda".
Światowy Dzień Mokradeł zwany również Światowym Dniem Obszarów Wodno-Błotnych obchodzony jest 2 lutego od 1997 roku. Data dnia nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu w 1971 roku doszło do podpisania konwencji ramsarskiej. Do końca 2011 roku konwencję ratyfikowało 123 państwa, w tym Polska. Obchody święta inicjowane są w ponad 95 krajach przez liczne organizacje pozarządowe, agencje rządowe oraz instytucje. W Polsce dzień organizowany jest przez parki narodowe, regionalne zarządy gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uczelnie i różne stowarzyszenia proekologiczne.
Program obchodów Światowego Dnia Mokradeł 2021 online
Debata „Chrońmy wodę chroniąc mokradła: jak to zrobić w Polsce?”
Głównym celem Światowego Dnia Mokradeł jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej ważnej roli obszarów wodno-błotnych w gospodarce i ekologii państwa.
Według konwencji ramsarskiej, mokradło jest obszarem leżącym na pograniczu środowiska wodnego i lądowego i obejmuje zarówno obszary podmokłe, wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie.
W ostatnich stuleciach prawie 90% mokradeł zostało osuszone, a ich funkcje retencji i oczyszczania wód powierzchniowych zostały w znacznym stopniu upośledzone lub wręcz zlikwidowane.
Mokradła pełnią także ważną rolę w kształtowaniu różnorodności biologicznej, są środowiskiem życia bardzo wielu gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są gatunki rzadkie, znajdujące się na „czerwonych" listach np. fiołek torfowy, wątlik błotny czy batalion, kulik wielki oraz bąk.
Mokradła są domem dla 40 % gatunków żyjących na Ziemi, ale nawet 25% organizmów związanych z tymi ekosystemami jest zagrożona wyginięciem.
Lasy Państwowe mając świadomość jak ważną rolę pełnią podmokłe tereny, są zaangażowane w programy na rzecz ochrony i ich zrównoważonego użytkowania. Działania jakie prowadzą leśnicy odtwarzając ekosystemy wodne, realizują w ramach projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu oraz ochrony gatunków i siedlisk.
Więcej o mokradłach i wodzie w lasach
W związku z Światowym Dniem Mokradeł warto wspomnieć, że Nadleśnictwo Solec kujawski uczestniczyło w projekcie małej retencji, realizując właśnie zadanie w ramach poddziałania - Przywracanie funkcji obszarom mokradłowym.
Więcej o projekcie małej retencji w Nadleśnictwie Solec Kujawski
Przydatne "mokre" linki:
Wykład: "Torfowiska i zmiany klimaty - między wodą i ogniem"
Podręcznik dobrych praktyk renaturyzacji rzek
Katalog dobrych praktyk robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych