Lista aktualności Lista aktualności

Edukacja w akcji

Mimo, że za oknem aura bardziej przypomina jesienną niż zimowa, to o przygotowaniu i przetrwaniu zwierząt w tym najtrudniejszym dla nich okresie warto mówić zawsze. Dlatego na zaproszenie Przedszkola Niepublicznego REKSIO w Solcu Kujawskim w dniach 8-9 lutego nasza edukatorka Lucyna udała się z wizytą do przedszkolaków.

Lucyna opowiadała dzieciom jakie natura wypracowała mechanizmy, by zwierzęta mogły przetrwać w trudnych warunkach. Można powiedzieć, że pod tym względem zwierzęta leśne przypominają nieco ludzi. Kiedy za oknem temperatury zbliżają się ku zeru, wyciągamy z szafy ciepłą odzież, tak samo zwierzęta też potrafią zmieniać swoją szatę z letniej  na zimową (gęstszą). Kiedy my uzupełniamy spiżarnie ulubionymi przetworami, zwierzęta także gromadzą zapasy na zimę (owoce, nasiona, orzechy, korę drzew).

Niektórzy z nas, zimą chętnie wybierają się na tropikalne wakacje i niektóre ptaki wybierają cieplejszy klimat i pokonują ogromne dystanse, by wygrzać spracowane skrzydełka.  Dla wielu osób zima jest czasem znacznego ograniczenia aktywności. My najchętniej spędzilibyśmy czas pod kocem z ciepłą herbatką w ręku, niektóre gatunki zasypiają wczesną jesienią i budzą się dopiero na wiosnę. My nie możemy pozwolić sobie na taki luksus, ale zwierzęta już tak :)

W ramach zajęć poszczególne grupy otrzymały paczkę pełną po brzegi karmy dla ptaków, które zawitają do przedszkolnego karmnika.