Lista aktualności Lista aktualności

Obrączka ornitologiczna

Obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę.

Na terenie lasów nadleśnictwa Solec Kujawski co roku przedstawiciele Stacji Ornitologicznej przy Muzeum i Instytutcie Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku prowadzą obserwacje rozmieszczenia ptaków, ich strategii wędrówkowych oraz ekologii rozrodu i zimowania. Obrączkowanie przeprowadza się dwa razy do roku. Dorosłe osobniki obrączkuje się z końcem roku kalendarzowego, zaś młode najczęściej od kwietnia do maja, ma ono na celu gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie informacji o znakowanych ptakach.
 
Z końcem grudnia 2021r. w soleckich lasach udało się zaobrączkować cztery dorosłe puszczyki (2 samice i 2 samców). Obrączkowanie przeprowadził  współpracownik Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku - Pan Andrzej Dylik wraz z wieloletnim dostawcą budek lęgowych dla naszych latających sprzymierzeńców - Pan Waldemar Frontczak - pasjonat i miłośnik ptaków (zrzeszonych w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków i działających w lokalnej grupie OTOP "BEWIK").
 
Ptakom najpierw pomierzono skrzydła i zważono je, a zebrane dane wpisano na specjalnych kartach do obrączkowania. Warto podkreślić, że czas spędzony przy gnieździe przez obrączkarzy zawsze jest ograniczony do niezbędnego minimum (to czas zebrania wyłącznie potrzebnych danych). Pomierzone i zaobrączkowane ptaki wracają do naturalnego środowiska.
 
Ciekawostka: każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który niczym dowód osobisty charakteryzuje ptaka i pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. Porównanie danych (np. daty, miejsca) zaobrączkowania z danymi ponownego stwierdzenia dostarcza informacji o przemieszczeniach ptaków, długości życia i innych aspektach ich biologii.
 

Ważne- zapamiętaj!
Gdy znajdziesz ptaka z obrączką skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną (http://ring.stornit.gda.pl) podając następujące dane:

 - tekst i numer wytłoczony na obrączce,
 - jeśli ptak jest martwy, dołącz obrączkę,
 - datę znalezienia, schwytania lub obserwacji,
 - miejsce znalezienia, schwytania lub obserwacji,
 - stan ptaka w chwili znalezienia (np. zdrowy, ranny, martwy świeży, martwy w rozkładzie),
 - przyczynę śmierci lub zranienia ptaka, jeśli można ją określić,
 - los ptaka po schwytaniu (np. wypuszczony, przetrzymany do następnego dnia),
 - gatunek ptaka, jeśli można określić.
 - imię, nazwisko i adres kontaktowy znalazcy (Stacja potwierdza otrzymaną wiadomość i zawiadamia o okolicznościach zaobrączkowania stwierdzonego ptaka).