Lista aktualności Lista aktualności

Jest wiosna, są sadzenia! Zwiastuny wiosny

Zanim rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, w nadleśnictwie trwało już "wielkie" sadzenie. Każdego roku leśnicy w związku z ryzykiem przedłużającej się zimy z niecierpliwością wyczekują na moment rozpoczęcia wiosennych odnowień lasu.

Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez kwitnienie, owocowanie i inne fazy rozwoju określonych gatunków roślin zwanych roślinami wskaźnikowymi fenologicznych pór roku. W zależności od warunków pogodowych w różnych latach, fenologiczne pory roku rozpoczynają się i kończą w różnych datach. Ich czas trwania także się różni z roku na rok.

W tym roku wyjątkowo wcześnie pojawiło się przedwiośnie, które rozpoczęło wegetację i jej przygotowania do prawdziwej eksplozji, która ma miejsce wiosną. Pojawiły się pierwsze zwiastuny przedwiośnia (leszczyna, zawilec gajowy, fiołek wonny, zawilec żółty, przylaszczka pospolita, wawrzynek wilczełyko, podbiał, kaczeńce, pierwiosnek lekarski, borówka czarna, poziomka), a wśród nich także... sosna i inne drzewiaste gatunki leśne

Co zwiastuje wiosnę w lesie...

Wyjątkowo bezśnieżna zima w tym roku umożliwiła leśnikom wcześniejsze rozpoczęcie prac odnowieniowych, w naszym nadleśnictwie prace są już za półmetkiem, a właściwie zbliżamy się do końca. 

Głównie sadzimy wiosną, ale również jesienią leśnicy sadzą las. Jesienią najczęściej sadzi się drzewa gatunków liściastych. Co ciekawe, okres jesienny bywa korzystniejszy od wiosennego. Związane jest to z uwarunkowaniami fizjologicznymi. Gatunki liściaste szybciej przechodzą w stan spoczynku przed zimą, dlatego bezpiecznie jest je sadzić jesienią. Inna praktyczna korzyść to rozładowanie wiosennego spiętrzenia prac odnowieniowych, nie tylko w poszczególnych leśnictwach, ale przede wszystkim na szkółkach leśnych, z których pochodzą sadzonki. 

Leśniczy musi starannie zaplanować sadzenie lasu – jakie gatunki i ile drzew posadzi w danym miejscu. Leśniczy szkółkarz musi wyhodować odpowiednią liczbę różnych gatunków sadzonek, których w danym roku będą potrzebowali jego koledzy. 

Jedną z głównych zasad gospodarki leśnej jest trwałość utrzymania lasów, o której w dużej mierze decydują właśnie odnowienia lasu. Ich celem jest zachowanie lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą. 

Stąd odnowienia lasu, są dla leśników, każdego roku tak samo  "wielkim" wyzwaniem.