Lista aktualności Lista aktualności

Co zrobić gdy zgubimy się w lesie?

"Leśnicy nie śpią"! W miniony piątek (18.10.2019 r.) o godz. 21:30 zagubionego w lesie grzybiarza odnalazł jeden z naszych podleśniczych.

Szczęśliwie odnalezionego grzybiarza Podleśniczy dowiózł na parking leśny, gdzie wezwano ratowników medycznych, by sprawdzili jego stan zdrowia i aby w końcu bezpiecznie trafił do domu.

Szczegółowa relacja z przebiegu poszukiwania

Być może zagubiony grzybiarz przeglądał nasz ostatnio opublikowany Artykuł, w którym zamieściliśmy krótki Poradnik grzybiarza i turysty i zapisał numer telefonu do podleśniczego.

Gdy stracimy orientację w lesie i się zgubimy a mamy naładowany telefon, i zasięg, i numer do leśnika, i jeszcze "kawałek mapy" to jest dobrze! Jednak gdy coś zawodzi, to warto jeszcze "coś" mieć przygotowane!

Wybierając się do lasu, powinieneś odpowiednio się przygotować. Pamiętaj że to, co zabierzesz ze sobą, może cię uchronić przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji! Jak widać, postęp informatyczny dostarcza nam coraz to nowych możliwości, które możemy wykorzystywać "również" w lesie. Dlatego przed wejściem do lasu warto na przykład zaopatrzyć się w aplikację na telefon: Mobilny Bank Danych o Lasach, dostępnej na stronie Banku Danych o Lasach

Warto zwracać uwagę na słupki oddziałowe, opisane na infografice poniżej

albo chcąc jeszcze bardziej się "zorientować" zwrócić uwagę na płytki numeryczne do znakowania drewna, umieszczone na stosach drewna lub na pojedynczych sztukach drewna. 

Płytka numeryczna nabijana jest na każdą sztukę dłużycy i na każdy stos specjalnym młotkiem. Płytki nie da się nabić po raz drugi, każda z nich podlega dokładnej ewidencji. Kolor płytki mówi nam o tym, kto jest właścicielem lasu z którego pochodzi „odebrane” drewno. Najczęściej spotykane są w lesie płytki czerwone - oznacza to, że drewno pochodzi z Lasów Państwowych. Jeżeli natrafimy na plastikowe płytki w kolorze niebieskim, oznacza to, że drewno pochodzi z lasu prywatnego, a zielona płytka na drewnie oznacza park narodowy. Kod z płytki może nam pomóc, gdy stracimy orientację w terenie. Cyfry na niej - to zakodowany cyframi adres leśny. Większe cyfry to kolejne numery sztuk i stosów, poniżej – mniejsze cyfry oznaczają odpowiednio: pierwsze dwie dyrekcję LP, kolejne dwie nadleśnictwo a kolejne dwie leśnictwo skąd pochodzi drewno. W kłopotliwej sytuacji możemy podać numer z najbliższego drewna, co w szybki i prosty sposób pozwoli nas namierzyć. 

Bezpiecznego wędrowania po lesie!