Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu.

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses.

Zapraszamy Państwa do korzystania ze zrealizowanego w naszym nadleśnictwie projektu Zielony Punkt Kontrolny. Na obszarze nadleśnictwa rozlokowano 25 stałych punktów kontrolnych (PK), którymi są słupki drewniane o charakterystycznym wyglądzie oznaczone logo Lasów Państwowych oraz plakietką z symbolem orienteeringu (biało-czerwony kwadracik), na którym napisano nr PK. Do każdego słupka przymocowany jest perforator (kasownik), za pomocą którego potwierdzić można swój pobyt na punkcie. Należy w tym celu "skasować" kratkę z karty kontrolnej (startowej), zamieszczonej na obrzeżu mapy, o numerze odpowiadającym odnalezionemu PK. Proszę przy tym zwrócić uwagę, że na karcie kontrolnej i na mapie mamy numery od 1 po kolei w górę, oznaczające kolejność zaliczania PK. Tym numerom przyporządkowane są nr poszczególnych PK (zawsze dwucyfrowe), o czym informację znajdziemy w tabelce z piktogramowym opisem PK. Będąc na punkcie kontrolnym należy uważnie sprawdzić, czy dotarliśmy do tego, którego zgodnie z mapą mieliśmy odszukać.

Poniżej zamieszczamy uniwersalną mapkę do pokonywania tras w dowolnych wariantach o różnej długości.

Więcej informacji na temat koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rok w lesie - JESIEŃ

Rok w lesie - JESIEŃ

Przyroda zmienia ubranie, dni są krótsze, chłód puka do drzwi... W lasach życie zaczyna płynąć wolniej, ptaki nie śpiewają już nad głowami tak ochoczo, a zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy... to właśnie JESIEŃ. O niej, odpowiadając na zaproszenie Przedszkola Niepublicznego REKSIO w Solcu Kujawskim, rozmawialiśmy z najmłodszymi przedszkolakami tej placówki podczas jesiennej pogadanki.

Dzieci poznały gatunki ptaków odlatujących do ciepłych krajów oraz tych pozostających w kraju i ich odgłosy, nabyły wiedzę jak mieszkańcy lasów przygotowują sie na najtrudniejszy okres w roku - zimę. Poznały leśne ciekawostki związane z odlotami ptaków, układem klucza podczas odlotów, wiedzą już czym karmimy ptaki podczas zimy, że nie jest to pieczywo a ziarna.

Wiedzą, że mamy naturalnych przyjaciół np. wiewiórki, które choć zapewne nieświadomie, ale pomagają nam sadzić drzewa - z kiełkujących orzeszków schowanych w ziemi przed zimą. Doskonale wiedzą, że w Polsce oprócz bialego bociana występuje też jego czarny odpowiednik, zaś żurawie i ich klangor (odgłos) były nowością...  Mamy nadzieję na kolejne spotkanie już w lesie. Będzie to kolejny krok w kształtowaniu więzi z przyrodą i pozytywnego do niej nastawienia.