Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu.

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses.

Zapraszamy Państwa do korzystania ze zrealizowanego w naszym nadleśnictwie projektu Zielony Punkt Kontrolny. Na obszarze nadleśnictwa rozlokowano 25 stałych punktów kontrolnych (PK), którymi są słupki drewniane o charakterystycznym wyglądzie oznaczone logo Lasów Państwowych oraz plakietką z symbolem orienteeringu (biało-czerwony kwadracik), na którym napisano nr PK. Do każdego słupka przymocowany jest perforator (kasownik), za pomocą którego potwierdzić można swój pobyt na punkcie. Należy w tym celu "skasować" kratkę z karty kontrolnej (startowej), zamieszczonej na obrzeżu mapy, o numerze odpowiadającym odnalezionemu PK. Proszę przy tym zwrócić uwagę, że na karcie kontrolnej i na mapie mamy numery od 1 po kolei w górę, oznaczające kolejność zaliczania PK. Tym numerom przyporządkowane są nr poszczególnych PK (zawsze dwucyfrowe), o czym informację znajdziemy w tabelce z piktogramowym opisem PK. Będąc na punkcie kontrolnym należy uważnie sprawdzić, czy dotarliśmy do tego, którego zgodnie z mapą mieliśmy odszukać.

Poniżej zamieszczamy uniwersalną mapkę do pokonywania tras w dowolnych wariantach o różnej długości.

Więcej informacji na temat koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne wieści z lasu

Jesienne wieści z lasu

7 października o zmianach zachodzących w przyrodzie w czasie jesieni rozmawialiśmy z przedszkolakami z Przedszkola "PROMYCZEK" w Solcu Kujawskim. Cała opowieść została wzbogacona przygotowaną prezentacją multimedialną. Zatem nie jest już tajemnicą, że niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, aby przetrwać ten trudny dla nich okres. Ciekawym tematem okazały się jesienne odloty ptaków do ciepłych krajów i tutaj dzieci wykazały się dużą wiedzą. Z zaangażowaniem opowiadały o tych gatunkach ptaków, które odlatują oraz tych, które zostają w Polsce na zimę,i wiedzą dokąd odlatują bociany czarne, a dokąd białe.

Rozmawialiśmy o tym, jak mieszkańcy lasu przygotowują się do zimy i dlaczego liście przebarwiają się, aby ostatecznie odpaść z gałązek drzew. Dużą atrakcją dla dzieci były naturalne okazy przyrodnicze (jesienne liście różnych gatunków drzew) oraz prezentowane na dużym ekranie zdjęcia zwierząt.

Na koniec spotkania dzieci wraz z Panią Lucyną przygotowały swoje jesienne drzewo z liści pokolorowanych własnoręcznie.