Wydawca treści
Zielony Punkt Kontrolny
Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu.
Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses.
Zapraszamy Państwa do korzystania ze zrealizowanego w naszym nadleśnictwie projektu Zielony Punkt Kontrolny. Na obszarze nadleśnictwa rozlokowano 25 stałych punktów kontrolnych (PK), którymi są słupki drewniane o charakterystycznym wyglądzie oznaczone logo Lasów Państwowych oraz plakietką z symbolem orienteeringu (biało-czerwony kwadracik), na którym napisano nr PK. Do każdego słupka przymocowany jest perforator (kasownik), za pomocą którego potwierdzić można swój pobyt na punkcie. Należy w tym celu "skasować" kratkę z karty kontrolnej (startowej), zamieszczonej na obrzeżu mapy, o numerze odpowiadającym odnalezionemu PK. Proszę przy tym zwrócić uwagę, że na karcie kontrolnej i na mapie mamy numery od 1 po kolei w górę, oznaczające kolejność zaliczania PK. Tym numerom przyporządkowane są nr poszczególnych PK (zawsze dwucyfrowe), o czym informację znajdziemy w tabelce z piktogramowym opisem PK. Będąc na punkcie kontrolnym należy uważnie sprawdzić, czy dotarliśmy do tego, którego zgodnie z mapą mieliśmy odszukać.
Poniżej zamieszczamy uniwersalną mapkę do pokonywania tras w dowolnych wariantach o różnej długości.
Więcej informacji na temat koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl
Najnowsze aktualności
Dzień drzewa
Dzień drzewa
O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie tylko dają cień i chłód w słoneczne dni, ale są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca.
W piątek 28 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej obchodzono Światowy Dzień Drzewa. Święto Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństw. Inicjatorem był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody, który 10 kwietnia 1872 r. zwrócił się z apelem do rodaków, by każdy, kto może, posadził tego dnia drzewo - tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. W Europie obchody Światowego Dnia Drzewa odbywają się od 1951 r. (ustanowiła je ONZ), w Polsce, w dniu 10 października, od 2002 r.
W ramach uroczystych obchodów tego leśnego święta, uczniowie trzech I klas SP, wraz z leśniczym Leśnictwa Leszyce - Panem Markiem Grzywaczem, posadzili na pamiątkę rozpoczęcia ich przygody ze szkołą 3 drzewka buka zwyczajnego. Buk to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w polskich lasach.