Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu.

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses.

Zapraszamy Państwa do korzystania ze zrealizowanego w naszym nadleśnictwie projektu Zielony Punkt Kontrolny. Na obszarze nadleśnictwa rozlokowano 25 stałych punktów kontrolnych (PK), którymi są słupki drewniane o charakterystycznym wyglądzie oznaczone logo Lasów Państwowych oraz plakietką z symbolem orienteeringu (biało-czerwony kwadracik), na którym napisano nr PK. Do każdego słupka przymocowany jest perforator (kasownik), za pomocą którego potwierdzić można swój pobyt na punkcie. Należy w tym celu "skasować" kratkę z karty kontrolnej (startowej), zamieszczonej na obrzeżu mapy, o numerze odpowiadającym odnalezionemu PK. Proszę przy tym zwrócić uwagę, że na karcie kontrolnej i na mapie mamy numery od 1 po kolei w górę, oznaczające kolejność zaliczania PK. Tym numerom przyporządkowane są nr poszczególnych PK (zawsze dwucyfrowe), o czym informację znajdziemy w tabelce z piktogramowym opisem PK. Będąc na punkcie kontrolnym należy uważnie sprawdzić, czy dotarliśmy do tego, którego zgodnie z mapą mieliśmy odszukać.

Poniżej zamieszczamy uniwersalną mapkę do pokonywania tras w dowolnych wariantach o różnej długości.

Więcej informacji na temat koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie nadleśnictwa

Położenie nadleśnictwa

Nadleśnictwo Solec Kujawski jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu bydgoskiego, inowrocławskiego, żnińskiego, na terenie miasta: Solec Kujawski. Swym zasięgiem obejmuje sześć gmin. Ma powierzchnię 149,4 km kw.

Nadleśnictwo Solec Kujawski położone jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego i w większości stanowi środkowy fragment kompleksu Puszczy Bydgoskiej ograniczony od północy rzeką Wisłą, od południa natomiast przez rzekę Noteć.

Teren nadleśnictwa położony jest w Kotlinie Toruńskiej i na Równinie Inowrocławskiej. Rzeźba terenu nadleśnictwa ma charakter postglacjalny. Została ona silnie zmodyfikowana, u schyłku plejstocenu i we wczesnym holocenie, w wyniku oddziaływania procesów eolicznych (nawianych przez wiatr).

 

Położenie gospodarczo-administracyjne

Nadleśnictwo Solec Kujawski leży w zasięgu terytorialnego działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Położenie Nadleśnictwa Solec Kujawski na tle RDLP Toruń

Podział nadleśnictwa na leśnictwa - 10 leśnictw (wg stanu na dzień 01.01.2022 r.)

 

Szczegółowa Mapa Terytorialnego Zasięgu Działania Nadleśnictwa Solec Kujawski z podziałem na Leśnictwa

 

 

Położenie przyrodniczo-leśne
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Trampler T. i inni, 1990) lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski należą do następujących jednostek:

 

Kraina: Wielkopolsko-Pomorska - III

  • Dzielnica: Kotlina Toruńsko-Płocka - 5
  • Dzielnica: Nizina Wielkopolsko-Kujawska - 7
  • Mezoregion: Pojezierze Wielkopolskie - 7b

Usytuowanie w przestrzeni przyrodniczo-leśnej

Obszar Nadleśnictwa Solec Kujawski na tle regionalizacji przyrodniczo-leśnej

 

Położenie administracyjne

Lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski położone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 3 powiatach:

  • bydgoskim (miasto i gmina Solec Kujawski, gmina Nowa Wieś Wielka),
  • inowrocławskim (gmina Pakość, Rojewo, Złotniki Kujawskie), 
  • żnińskim (gmina Łabiszyn).

W granicach obszaru terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się miasto Solec Kujawski, w którym mieści się siedziba nadleśnictwa. W niedalekim zasięgu znajduje się miasto Bydgoszcz (18 km) i miasto Toruń (35 km).