Wydawca treści Wydawca treści

Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa na lata 2022-2031

W Nadleśnictwie Solec Kujawski działalność edukacyjna prowadzona jest na podstawie programu edukacji przygotowanego przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi i obowiązującego przez dziesięć lat.

Dokument ten zakłada współpracę ze społeczeństwem w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: festynów, konkursów, wystaw, projektów oraz zajeć edukacyjnych. Głównymi partnerami we współdziałaniu są okoliczne placówki oświatowe. Edukacja skierowana jest do całego społeczeństwa, nie mniej znaczna część osób biorących udział w inicjatywach organizowanych przez naszą jednostkę - to miejscowe szkoły.

W programie planuje się budowę, modernizację oraz naprawy istniejacej infrastruktury edukacyjnej, przygotowanie wydawnictw i doposażenie obiektów w środki dydaktyczne.

Edukacja prowadzona przez leśników jest bezpłatna, a obiekty przygotowane na ten cel służą dodatkowo turystom. Program reguluje zasady prowadzenia edukacji przez jednostkę. Na lata 2022-2031 został opracowany nowy Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa, z jego szczegółami można zapoznać się pobierając plik PDF zamieszczony poniżej.


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rok w lesie - JESIEŃ

Rok w lesie - JESIEŃ

Przyroda zmienia ubranie, dni są krótsze, chłód puka do drzwi... W lasach życie zaczyna płynąć wolniej, ptaki nie śpiewają już nad głowami tak ochoczo, a zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy... to właśnie JESIEŃ. O niej, odpowiadając na zaproszenie Przedszkola Niepublicznego REKSIO w Solcu Kujawskim, rozmawialiśmy z najmłodszymi przedszkolakami tej placówki podczas jesiennej pogadanki.

Dzieci poznały gatunki ptaków odlatujących do ciepłych krajów oraz tych pozostających w kraju i ich odgłosy, nabyły wiedzę jak mieszkańcy lasów przygotowują sie na najtrudniejszy okres w roku - zimę. Poznały leśne ciekawostki związane z odlotami ptaków, układem klucza podczas odlotów, wiedzą już czym karmimy ptaki podczas zimy, że nie jest to pieczywo a ziarna.

Wiedzą, że mamy naturalnych przyjaciół np. wiewiórki, które choć zapewne nieświadomie, ale pomagają nam sadzić drzewa - z kiełkujących orzeszków schowanych w ziemi przed zimą. Doskonale wiedzą, że w Polsce oprócz bialego bociana występuje też jego czarny odpowiednik, zaś żurawie i ich klangor (odgłos) były nowością...  Mamy nadzieję na kolejne spotkanie już w lesie. Będzie to kolejny krok w kształtowaniu więzi z przyrodą i pozytywnego do niej nastawienia.