Wydawca treści Wydawca treści

Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa na lata 2022-2031

W Nadleśnictwie Solec Kujawski działalność edukacyjna prowadzona jest na podstawie programu edukacji przygotowanego przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi i obowiązującego przez dziesięć lat.

Dokument ten zakłada współpracę ze społeczeństwem w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: festynów, konkursów, wystaw, projektów oraz zajeć edukacyjnych. Głównymi partnerami we współdziałaniu są okoliczne placówki oświatowe. Edukacja skierowana jest do całego społeczeństwa, nie mniej znaczna część osób biorących udział w inicjatywach organizowanych przez naszą jednostkę - to miejscowe szkoły.

W programie planuje się budowę, modernizację oraz naprawy istniejacej infrastruktury edukacyjnej, przygotowanie wydawnictw i doposażenie obiektów w środki dydaktyczne.

Edukacja prowadzona przez leśników jest bezpłatna, a obiekty przygotowane na ten cel służą dodatkowo turystom. Program reguluje zasady prowadzenia edukacji przez jednostkę. Na lata 2022-2031 został opracowany nowy Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa, z jego szczegółami można zapoznać się pobierając plik PDF zamieszczony poniżej.


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień drzewa

Dzień drzewa

O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie tylko dają cień i chłód w słoneczne dni, ale są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat, produkują tlen, dostarczają cennego surowca.

W piątek 28 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej obchodzono Światowy Dzień Drzewa. Święto Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej społeczeństw. Inicjatorem był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody, który 10 kwietnia 1872 r. zwrócił się z apelem do rodaków, by każdy, kto może, posadził tego dnia drzewo - tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. W Europie obchody Światowego Dnia Drzewa odbywają się od 1951 r. (ustanowiła je ONZ), w Polsce, w dniu 10 października, od 2002 r.

W ramach uroczystych obchodów tego leśnego święta, uczniowie trzech I klas SP, wraz z leśniczym Leśnictwa Leszyce - Panem Markiem Grzywaczem, posadzili na pamiątkę rozpoczęcia ich przygody ze szkołą 3 drzewka buka zwyczajnego. Buk to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w polskich lasach.