Lista aktualności
Jakie śmieci znajdujemy w lesie ?
Na szczęście tym razem nie była to góra śmieci, tylko pojedynczy przedmiot, który jednak bardzo zaniepokoił leśniczego i podleśniczego wykonujących swoje grudniowe obowiązki.
W lesie praktycznie możemy znaleźć wszystko to co nabywamy w sklepach. Nie wiadomo tylko dlaczego wszystko to, znajdujemy potem w lesie.
Na szczęście tym razem nie była to góra śmieci, tylko pojedynczy przedmiot, który jednak bardzo zaniepokoił leśniczego i podleśniczego wykonujących swoje grudniowe obowiązki. Niepokoił, ponieważ z daleka przedstawiał sylwetkę. Jak się okazało, był to … kolorowy pluszak – po prostu zabawka.
Jak widać, w tym przypadku nie tylko problemem były śmieci same w sobie ale dodatkowy stres związany z właściwą reakcją leśników.
Piękny i czysty las to widok jakiego oczekujemy wybierając się na wycieczkę do lasu. Często jednak wyprawę tę mogą uprzykrzyć wznoszące się między drzewami stosy śmieci. Nawet takie „zabawne śmieci" jak zabawki też są problemem.
Wszystko to, co leśnicy znajdują w lesie – zbierają, a to czego nie znajdują – pozostaje w lesie. Co się z tym stanie ? Kiedy się rozłoży ?
Właściwie Ile czasu rozkładają się śmieci ?
Wyrzucenie szklanej butelki, słoika od musztardy może kosztować naturę około 4000 lat - tyle bowiem rozkłada się szkło, które nie zostanie poddane recyklingowi. Kartka z zeszytu czy też bilet do kina rozkłada się, jeśli leży w wilgotnej ziemi, 3-5 miesięcy. Plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat. Jednorazowe, plastikowe reklamówki rozkładają się do 450 lat. Butelki plastikowe rozkładają się dwukrotnie dłużej niż torby, czyli około 800 lat. Papieros ulega rozkładowi po około 5 latach. Puszka po konserwie rozkłada się w wilgotnej ziemi około 10 lat. Więcej czasu potrzebują większe przedmioty, np. nadwozie samochodu - około 100 lat. Tyle samo rozkłada się puszka aluminiowa po napojach. W przypadku metali szlachetnych (złoto, srebro) teoretycznie rozkład nie występuje. Aby owoce i warzywa w pełni się rozłożyły potrzeba od 3-12 miesięcy w miarę wilgotnym i bogatym w bakterie otoczeniu. Syntetyczne składniki gumy do żucia odpowiedzialne są za zanieczyszczenie gleby przez około 5 lat.
Las nie zaśmieca się sam, to niestety ludzie wyrzucają do niego odpadki, często doskonale wiedząc, że jest to niezgodne z prawem i szkodzi roślinom i zwierzętom. Za wyrzucanie śmieci do lasu grozi mandat karny w wysokości nawet do 500 zł. Jednak mimo kar, leśnicy wciąż nie nadążają ze sprzątaniem. Koszty ponoszone corocznie przez Nadleśnictwo Solec Kujawski na sprzątanie i wywóz śmieci pozwoliłyby na zatrudnienie dwóch osób, które z kolei mogłyby np. wesprzeć leśników w niesieniu pomocy porzuconym czy uwięzionym w lesie zwierzętom, w dokarmianiu zwierząt lub innych pracach ochroniarskich. W uświadamianiu jak szkodliwe jest zaśmiecanie środowiska, w którym żyjemy pomagają organizowane corocznie akcje.
W trosce o to, aby zachować porządek w lesie przy każdym oznakowanym parkingu leśnym lub miejscu postoju znajdziemy kosz na odpadki. Po zakończonej wycieczce możemy więc wszystkie odpadki, zamiast do lasu — wyrzucić do kosza na śmieci !
Dbaj o czystość, nigdy nie wyrzucaj śmieci do lasu !!!
Tekst: Adrian Pietrzak