Lista aktualności Lista aktualności

Atlas Ptaków Lęgowych Polski i Europy

Atlas Ptaków Lęgowych Polski miał być częścią Atlasu Europy. Tak się nie stało i Atlas Polski jest realizowany fragmentarycznie przez atlasy regionalne, w tym Atlas Kujaw.

Atlas ptaków lęgowych Europy (EBBA2) (www.ebba2.info/) to międzynarodowa inicjatywa, która miała na celu zebranie i prezentację aktualnych danych o rozmieszczeniu i liczebności wszystkich lęgowych gatunków ptaków we wszystkich krajach Europy w latach 2013-2017. Jest powtórzeniem inicjatywy podjętej 20 lat temu, kiedy to ukazała się pierwszej edycja „Atlasu ptaków lęgowych Europy” (Hagemeijer, Blair 1997). 

Znaczenie projektu EBBA2 jest nie do przecenienia. Po raz drugi w historii Europy podjęta została próba kompleksowej oceny rozmieszczenia i liczebności wszystkich lęgowych gatunków ptaków na kontynencie, a także analiza zmian tych parametrów w ostatnich 20-30 latach. 

W Polsce za zebranie danych do EBBA2 odpowiedzialne jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Dane zbierane są wg siatki pól atlasowych 50×50 km.

Atlas Polski - Siatka pół obserwacyjnych EBBA2 50x50 km

Jak poinformował nas Pan Andrzej Dylik - współpracownik Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku (zrzeszony w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków i działający w lokalnej grupie OTOP "BEWIK") - mimo starań podjętych przez OTOP, nie udało się pozyskać środków na atlas krajowy

Szkoda że tak się nie stało, mielibyśmy okazję poznać bardziej dokładne i aktualne wyniki na temat rozmieszczenia ptaków lęgowych, przestrzennej zmienności liczebności populacji wielu gatunków ptaków lęgowych, prawdopodobieństwa występowania gatunków ptaków lęgowych i zmian ich zasięgu w odniesieniu do pierwszej edycji Atlasu EBBA.

Atlas Polski - pola obejmujące teren Nadleśnictwa Solec Kujawski

Jednak teren Nadleśnictwa Solec Kujawski pośrednio ma szansę na uzyskanie takich wyników w formie wskaźnika rozpowszechnienia występowania wielu gatunków ptaków oraz ustalenia ich wskaźnika liczebności. Na te wyniki złożą się dane uzyskane m.in. w prowadzonym projekcie "Atlas Ptaków Lęgowych Kujaw", obejmujący obszar Kujawskiego Regionu Ornitologicznego. Projekt realizowany jest w latach 2019-2023. Opublikowanie danych atlasowych w regionie planowane jest do roku 2025. Na oznaczonych powierzchniach obserwacje prowadzą dobrze nam znani z obrączkowania ptaków i monitoringów ptaków, wspomniany już Pan Andrzej Dylik, Pan Rafał Kurowski - zrzeszony w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków oraz Pan Waldemar Frontczak również zrzeszony w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków i działający w lokalnej grupie OTOP "BEWIK".

Atlas Kujaw - siatka pół obserwacyjnych 10x10 km

Więcej na temat Atlasu Ptaków Lęgowych Kujaw

Jeżeli chodzi o Atlas Ptaków Lęgowych Europy to w tej sytuacji wyniki z Polski, które zostaną przekazane do atlasu europejskiego pochodzić będą z różnych źródeł, w których dostępne są dane z okresu 2013-2017, a jako ich uzupełnienie dodane zostaną dane z lat 2006-2012.

Wyniki projektu EBBA2 podsumowane i zaprezentowane będą w książce, której druk planowany jest na rok 2020, oraz w wymienionym wyżej portalu zawierającym interaktywne mapy i dane. 

Więcej na temat Atlasu Ptaków Lęgowych Europy