Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.

OFERTA EDUKACYJNA NADLEŚNICTWA SOLEC KUJAWSKI

Edukacja leśna to nie tylko teoria, ale nabywanie nowych niecodziennych doświadczeń. Jednym z ważniejszych jej celów, jest stałe podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie rozważnego korzystania z zasobów leśnych oraz wielorakich funkcji lasu, w tym edukacyjnych, czy rekreacyjnych.

„W lesie o lesie”, to znaczy, że nasze zajęcia w głównej mierze prowadzone są w terenie, na specjalnie przygotowanych do tego celu ścieżkach przyrodniczo-leśnych, wiatach edukacyjnych, szkółce leśnej, czy w samych placówkach oświatowych na zaproszenie gospodarzy.

Edukacja przyrodnicza w terenie umożliwia poznanie przyrody poprzez bezpośredni z nią kontakt. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim stopniu las może być pasjonującą przestrzenią doświadczeń. Wiedza i umiejętności nabyte podczas leśnych zajęć pozwalają nabrać nowego, szerszego spojrzenia na wiele abstrakcyjnych i teoretycznych pojęć, co więcej, pozwalają przekształcić je często w wartościowe i praktyczne doświadczenia. Pracownicy naszego nadleśnictwa do zagadnień edukacyjnych podchodzą z wielkim zaangażowaniem i pasją.

Oprócz zajęć prowadzonych na  terenach leśnych Nadleśnictwa Solec Kujawski, oferujemy również:

ZAJĘCIA W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH

Zajęcia edukacyjne w zerówce w Solcu Kujawskim (Fot. archiwum nadleśnictwa)

na życzenie okolicznych szkół po wcześniejszym uzgodnieniu, prowadzimy pogadanki i prelekcje dla przedszkolaków, uczniów klas I-VI i gimnazjum.

FESTYNY EKOLOGICZNE

Soleccy leśnicy nie tylko przekazują wiedzę o środowisku na zajęciach z dziećmi i młodzieżą. Edukacja leśna prowadzona jest także podczas organizowanych na terenie miasta i gminy imprez okolicznościowych, gdzie nadleśnictwo wystawia się ze swoim stoiskiem.

 Piknik rodzinny Osiedla Leśnego w Solcu Kujawskim (Fot. Lucyna Kowalke)

Proponowana tematyka zajęć dla poszczególnych grup

Koordynatorem działań edukacyjnych jest pracownik nadleśnictwa:

Lucyna Kowalke
Specjalista ds. stanu posiadania

tel. 52 323 18 85, 52 387 14 71
e-mail: lucyna.kowalke@torun.lasy.gov.pl 

oraz

Gabriela Marcinek
Leśniczy Leśnictwa Łażyn

tel. 52 387 16 46, 606 123 529
e-mail: gabriela.marcinek@torun.lasy.gov.pl 

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć w celu ich przygotowania.

Preferowana liczebność grupy przybywające na zajęcia - do 20 osób. Możemy przyjąć także grupy „autokarowe" (czyli liczniejsze), jednak zajęcia w takich grupach są mniej efektywne.

ZAPRASZAMY  SERDECZNIE !!!

W każdym nadleśnictwie zgodnie z Zarządzeniem nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 r. obowiązuje Program edukacji leśnej społeczeństwa. 

Program sporządzony jest na okres dziesięcioletni i koresponduje z planem urządzenia lasu dla danego nadleśnictwa. Program nie jest częścią składową planu urządzenia lasu, lecz odrębnym dokumentem opisującym działania edukacyjne w tym samym okresie, który zamieszczono poniżej:

Program Edukacji Leśnej Społeczeństwa w Nadleśnictwie Solec Kujawski na lata 2012-2021

Wszystkich zainteresowanych przyrodą i leśnictwem, którzy chcą zgłębić wiedzę o środowisku leśnym, gospodarce leśnej i ochronie przyrody zapraszamy do korzystania z Encyklopedii Leśnej


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się niemal 15 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 450 ha lasów prywatnych.

Rzeźba terenu nadleśnictwa uformowała się w następstwie erozyjnej działalności wód roztopowych płynących od moren czołowych fazy pomorskiej i wód rzecznych pochodzących z południa. Dużą formę erozyjną Kotliny Torunskiej tworzy 11 poziomów terasowych zarówno erozyjnych, jak i erozyjno-akumulacyjnych. Piaszczyste terasy były bardzo podatne na działalność wiatru w okresie późnego glacjału i na począku holocenu, w zwiazku z czym na większości poziomów terasowych rozwinęły się wydmy i pola piasków przewianych. Dominują tu wydmy paraboliczne i wałowe osiągające nawet 30 m wysokości względnej, na zapleczu których występują niecki deflacyjne z warstwami torfu lub murszu.