Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W nadleśnictwie mamy 35 takich pomnikowych drzew.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie zajmują w nadleśnictwie ok. 208 ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesienne wieści z lasu

Jesienne wieści z lasu

7 października o zmianach zachodzących w przyrodzie w czasie jesieni rozmawialiśmy z przedszkolakami z Przedszkola "PROMYCZEK" w Solcu Kujawskim. Cała opowieść została wzbogacona przygotowaną prezentacją multimedialną. Zatem nie jest już tajemnicą, że niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, aby przetrwać ten trudny dla nich okres. Ciekawym tematem okazały się jesienne odloty ptaków do ciepłych krajów i tutaj dzieci wykazały się dużą wiedzą. Z zaangażowaniem opowiadały o tych gatunkach ptaków, które odlatują oraz tych, które zostają w Polsce na zimę,i wiedzą dokąd odlatują bociany czarne, a dokąd białe.

Rozmawialiśmy o tym, jak mieszkańcy lasu przygotowują się do zimy i dlaczego liście przebarwiają się, aby ostatecznie odpaść z gałązek drzew. Dużą atrakcją dla dzieci były naturalne okazy przyrodnicze (jesienne liście różnych gatunków drzew) oraz prezentowane na dużym ekranie zdjęcia zwierząt.

Na koniec spotkania dzieci wraz z Panią Lucyną przygotowały swoje jesienne drzewo z liści pokolorowanych własnoręcznie.