Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W nadleśnictwie mamy 35 takich pomnikowych drzew.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie zajmują w nadleśnictwie ok. 208 ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczne Grzybobranie

Bezpieczne Grzybobranie

Trwa sezon na grzyby, a leśne parkingi pękają w szwach... Kiedy warunki sprzyjają, amatorów grzybobrania nie brakuje. Niektórzy szybko się zniechęcają, ale ci, którzy wytrwale przeczesują leśne tereny, wracają z pełnymi koszami...

Drogi Turysto!

Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom na terenie nadleśnictwa utworzyliśmy tymczasowe parkingi, na potrzeby usprawnienia ruchu turystycznego w okresie wzmożonego "Grzybobrania".

Na terenie nadleśnictwa oprócz stałych miejsc postoju pojazdów, w okresie jesiennym, każdego roku funkcjonować będą tzw, "Grzyboparkingi". Mają one na celu wyrobienie dobrego nawyku u miłośników lasu i zbioru grzybów, do bezpiecznego i legalnego pozostawienia pojazdu w miejscu do tego przeznaczonym.

Z lokalizacją tych miejsc możesz zapoznać się pobierając mapę.

Życzymy owocnych zbiorów i niezapomnianych wrażen podczas pobytu na terenie lasów Puszczy Bydgoskiej.