Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Edukacja ekologiczna ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa a przez to ograniczenie negatywnych, często dokonywanych nieświadomie, oddziaływań ludzi na środowiska przyrodnicze, w tym także las.

SOLECKIE LASY ZAPRASZAJĄ !

Wiadomo, każdy chce czasem rzucić wszystko i wyjechać np. w Bieszczady. Niektórzy rzucają i wyjeżdżają, a niektórzy się tam rodzą i wtedy nie muszą nigdzie się ruszać.  

My proponujemy …  kiedy już błękit nieba zacznie Wam lekko powszednieć,  jeśli macie dość miejskiego zgiełku, stania w korkach i niekończących się komplikacji… Jeśli jesteście znużeni codziennością to WYBIERZCIE SIĘ DO LASU !  

LAS pozwoli Wam tu odpocząć przez duże „O” !

Spotkanie edukacyjne w szkółce leśnej Nowa Wieś (Fot. Aneta Kałamarska)

Edukacja przyrodniczo-leśna ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa a przez to ograniczenie negatywnych, często dokonywanych nieświadomie, oddziaływań ludzi na środowiska przyrodnicze, w tym także na las. W tym celu nasze nadleśnictwo współpracuje z władzami samorządowymi, oświatowymi i organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody. 

Na potrzeby edukacji w Nadleśnictwie Solec Kujawski utworzono dwie ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne wraz z zlokalizowanymi na nich wiatami dydaktycznymi oraz inne ciekawe obiekty. Na każdej z nich można podziwiać uroki wyjątkowego świata przyrody. Leśnicy dołożyli wszelkich starań, aby przebiegały one przez jak najciekawsze tereny. Każda ze ścieżek zaopatrzona jest w tablice opisujące wybrane tematy i ciekawostki z leśnego świata. Można tu przeczytać o roślinach, zwierzętach, zjawiskach przyrodniczych, zachowaniu się w lesie, czy leśnych pracach.

 

LEŚNA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA "BUCZYNA"

Tablica informacyjna na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej w Nowej Wsi Wielkiej (Fot. Lucyna Kowalke)

Cel utworzenia: przybliżenie środowiska leśnego i warunków w nim panujących, warstwowej budowy lasu, wzajemnych oddziaływań organizmów, pracy leśnika i gospodarki leśnej, zagrożeń dla ekosystemów leśnych. 

Położenie: Leśnictwo Nowa Wieś. 

Długość: wersja pełna - 5 km (12 przystanków), wersja skrócona - 3,5 km (9 przystanków).

Przystanki tematyczne: 1. Jak należy zachować się czyli poradnik leśnego wędrownika, 2. Grzybobranie, 3. Jak rośnie las ?, 4. Ptaki - mali lekarze, 5. Równowaga biologiczna lasu, 6. Warstwowa budowa lasu, 7. Naturalny wodopój zwierzyny leśnej, 8. Pożar - zagrożenie egzystencji ekosystemu leśnego, 9. Krok przed naturą, 10. Dlaczego las jest taki ważny ?, 11. Mali strażnicy lasu, 12. Początek długiej drogi.

 

LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNO-PRZYRODNICZA "KU ŹRÓDLISKOM"

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Ku Źródliskom" (Fot. Tadeusz Chrzanowski)

Tablica informacyjna na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w Leśnictwie Łażyn (Fot. Lucyna Kowalke)

Cel utworzenia: zwiększenie atrakcyjności okolicznych lasów, możliwość przeprowadzania urozmaiconych zajęć terenowych dla dzieci i szkół, w ramach edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa. Ścieżka powstała w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego, we współpracy z Nadleśnictwem Solec Kujawski.

Położenie: Leśnictwo Miejskie i Łażyn. 

Długość: 3,5 km (10 przystanków).

Przystanki tematyczne: 1. Jak należy zachowywać się w lesie, 2. Co zagraża lasom, 3. Cykl produkcyjny lasu, 4. Rośliny wodne, 5. Badanie wody, 6. Znaczenie wody dla lasu, 7. Ochrona przyrody, 8. Przekroje glebowe, 9. Zadrzewienia przydrożne, 10. Ochrona przeciwpożarowa.

 

SZKÓŁKA LEŚNA

Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski funkcjonuje szkółka leśna. Jest to obiekt, w którym leśnicy hodują sadzonki drzew i krzewów na potrzeby zalesień i odnowienia lasu. Nasza szkółka leśna jest interesującym obiektem edukacyjnym. Zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Nowa Wieś (oddz. 165h i 166i). Grupom przybywającym na teren szkółki możemy zaprezentować następujące tematy:

Zajęcia edukacyjne w szkółce leśnej Nowa Wieś (Fot. Lucyna Kowalke)

Możliwość przejścia przez teren szkółki zorganizowanej grupy, w szkółce znajduje się corocznie aktualizowana tablica z rozkładem kwater i pól siewnych.

 

WIATY EDUKACYJNE W LEŚNICTWACH NOWA WIEŚ I MIEJSKIE

Wiata edukacyjna w szkółce leśnej Nowa Wieś (Fot. Alina Siedlecka)

Wiata edukacyjna w Leśnictwie Miejskie (Fot. Tadeusz Chrzanowski)

Wiaty edukacyjne mogą stanowić końcowe punkty ścieżek albo odrębne punkty edukacji. Są to obiekty zadaszone, posiadają stoły i miejsca do siedzenia. Są tu również przygotowane miejsca na bezpieczne ognisko.

 

PUNKT EDUKACYJNY „UŁANKA” z miejscem postoju pojazdów

Punkt edukacyjny w Leśnictwie Miejskie (Fot. Adrian Pietrzak)

W punkcie edukacyjnym „Ułanka” znajduje się tam zagospodarowane miejsce na ognisko. Mogą z niego korzystać wycieczki rowerowe uczniów oraz turystów indywidualnych. Jest to idealne miejsce na pozostawienie auta i wybranie się na spacer leśnymi duktami.

 

SIEĆ PARKINGÓW LEŚNYCH dla turystów zmotoryzowanych, grzybiarzy i wycieczek rowerowych, wykorzystywanych do biernej edukacji leśnej poprzez ustawianie tablic informacyjnych na temat zachowania się w lesie oraz o ochrony przeciwpożarowej lasu.

Punkt edukacyjny w Leśnictwie Leszyce (Fot. Adrian Pietrzak)

 

SIEĆ SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH JAKO NIEOZNAKOWANE ŚCIEŻKI EDUKACJI LEŚNEJ

Zajęcia edukacyjne na szlaku turystycznym (Fot. Michał Kupczak)

 

TEREN REKREACYJNY przy Ośrodku Szkoleniowym Lasów Państwowych  

Obiekt ten zlokalizowany jest przy budynku Nadleśnictwa, znajduje się tam 7 tablic o tematyce leśnej. Przeznaczony głównie dla gości tego obiektu, wykorzystywany gościnnie podczas "Drzwi otwartych w Nadleśnictwie Solec Kujawski". 

Teren rekreacyjny przy Ośrodku Szkoleniowym w Solcu Kujawskim (Fot. Kamila Banaś)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż kilku gatunków drewna w kilkunastu różnych sortymentach, sadzonek kilkunastu gatunków roślin, a w sezonie przedświątecznym – także choinek i stroiszu.

Sprzedaż drewna
  1. Portal Leśno-Drzewny - Komunikaty Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dotyczące zasad sprzedaży drewna dostępne są pod poniższym linkiem:

  1.  Aplikacja "e-drewno" - aukcje internetowe

Aby uczestniczyć w internetowych aukcjach drzewnych należy kliknąć na poniższy link:

 

  1. Sprzedaż detaliczna - prowadzona bezpośrednio w dniach urzędowania w siedzibie nadleśnictwa (ul. Leśna 64 w Solcu Kujawskim), oraz w każdy czwartek w leśnictwach. Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontaktSprzedaż detaliczna prowadzona jest na podstawie cennika sprzedaży detalicznej dostępnego poniżej. Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup drewna.
  2. Zasady sprzedaży drewna - z treścią zarządzeń Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie aktualnych zasad sprzedaży drewna w PGL LP można zapoznać się tutaj:

Sprzedaż drewna na lata 2024 - 2026

 
 
 
 
 

Decyzja Nr 198 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 11 grudnia 2023 r. w sprawie wprowadzenia ramowego regulaminu aukcji i submisji na lata 2024-2026 - NOWE

 

INFORMACE I KOMUNIKATY DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY DREWNA

ZASADY SPRZEDAŻY DREWNA NA LATA 2024-2026

NORMY I WARUNKI TECHNICZNE MAJĄCE ZASTOSOWANIE DO POMIARU I KLASYFIKACJI 

SUROWCA DRZEWNEGO W PGLLP

Warunki techniczne obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku - NOWE

 

 

Sprzedaż choinek i stroiszu

Sprzedaż choinek odbywa się w okresie przedświątecznym w siedzibie nadleśnictwa (ul. Leśna 64 w Solcu Kujawskim) oraz w leśnictwach na podstawie cennika detalicznego dostępnego poniżej. 

Sprzedaż stroiszu odbywa się przez cały rok w siedzibie nadleśnictwa (ul. Leśna 64 w Solcu Kujawskim) oraz w leśnictwach na podstawie cennika detalicznego dostępnego poniżej. Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup choinek lub stroiszu. 

Sprzedaż sadzonek

Sprzedaż sadzonek odbywa się w sezonie wiosennym oraz w sezonie jesiennym w szkółce leśnej w Nowej Wsi Wielkiej w piątki (w terminach odrębnie ustalonych) w godz. od 8:00-15:00 na podstawie cennika detalicznego dostępnego poniżej. Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup sadzonek. Mapę i adres znajdą Państwo w zakładce kontakt

Kontakt do szkółki leśnej: Mirosław Kokociński - kom. 606 123 640,

                                         Artur Moczadło - kom. 692 436 127.

Kontakt do nadleśnictwa: Joanna Jasiak - tel. 52 387 14 71, 52 323 18 89.