Położenie

Nadleśnictwo Solec Kujawski jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu bydgoskiego, inowrocławskiego, żnińskiego, na terenie miasta: Solec Kujawski. Swym zasięgiem obejmuje sześć gmin. Ma powierzchnię 149,4 km kw.

Galeria zdjęć

Zobacz jak wygląda teren w zarządzie Nadleśnictwa Solec Kujawski z lotu ptaka

Historia

Nadleśnictwo Solec Kujawski w obecnych granicach powstało z dniem 3 stycznia 1994 roku na mocy Zarządzenia Nr 90 Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Projekty i fundusze

W kwietniu 2019 r. Nadleśnictwo Solec Kujawski zakończyło realizację projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych".Nadleśnictwo Solec Kujawski uczestniczy w realizacji projektu "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rok w lesie - JESIEŃ

Rok w lesie - JESIEŃ

Przyroda zmienia ubranie, dni są krótsze, chłód puka do drzwi... W lasach życie zaczyna płynąć wolniej, ptaki nie śpiewają już nad głowami tak ochoczo, a zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy... to właśnie JESIEŃ. O niej, odpowiadając na zaproszenie Przedszkola Niepublicznego REKSIO w Solcu Kujawskim, rozmawialiśmy z najmłodszymi przedszkolakami tej placówki podczas jesiennej pogadanki.

Dzieci poznały gatunki ptaków odlatujących do ciepłych krajów oraz tych pozostających w kraju i ich odgłosy, nabyły wiedzę jak mieszkańcy lasów przygotowują sie na najtrudniejszy okres w roku - zimę. Poznały leśne ciekawostki związane z odlotami ptaków, układem klucza podczas odlotów, wiedzą już czym karmimy ptaki podczas zimy, że nie jest to pieczywo a ziarna.

Wiedzą, że mamy naturalnych przyjaciół np. wiewiórki, które choć zapewne nieświadomie, ale pomagają nam sadzić drzewa - z kiełkujących orzeszków schowanych w ziemi przed zimą. Doskonale wiedzą, że w Polsce oprócz bialego bociana występuje też jego czarny odpowiednik, zaś żurawie i ich klangor (odgłos) były nowością...  Mamy nadzieję na kolejne spotkanie już w lesie. Będzie to kolejny krok w kształtowaniu więzi z przyrodą i pozytywnego do niej nastawienia.