Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się niemal 15 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 450 ha lasów prywatnych.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Mapy dróg publicznych

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi. Stąd Nadleśnictwo Solec Kujawski zamieszcza przydatne w tym celu mapy.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rok w lesie - JESIEŃ

Rok w lesie - JESIEŃ

Przyroda zmienia ubranie, dni są krótsze, chłód puka do drzwi... W lasach życie zaczyna płynąć wolniej, ptaki nie śpiewają już nad głowami tak ochoczo, a zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy... to właśnie JESIEŃ. O niej, odpowiadając na zaproszenie Przedszkola Niepublicznego REKSIO w Solcu Kujawskim, rozmawialiśmy z najmłodszymi przedszkolakami tej placówki podczas jesiennej pogadanki.

Dzieci poznały gatunki ptaków odlatujących do ciepłych krajów oraz tych pozostających w kraju i ich odgłosy, nabyły wiedzę jak mieszkańcy lasów przygotowują sie na najtrudniejszy okres w roku - zimę. Poznały leśne ciekawostki związane z odlotami ptaków, układem klucza podczas odlotów, wiedzą już czym karmimy ptaki podczas zimy, że nie jest to pieczywo a ziarna.

Wiedzą, że mamy naturalnych przyjaciół np. wiewiórki, które choć zapewne nieświadomie, ale pomagają nam sadzić drzewa - z kiełkujących orzeszków schowanych w ziemi przed zimą. Doskonale wiedzą, że w Polsce oprócz bialego bociana występuje też jego czarny odpowiednik, zaś żurawie i ich klangor (odgłos) były nowością...  Mamy nadzieję na kolejne spotkanie już w lesie. Będzie to kolejny krok w kształtowaniu więzi z przyrodą i pozytywnego do niej nastawienia.