O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Solec Kujawski jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu bydgoskiego, inowrocławskiego, żnińskiego, na terenie miasta: Solec Kujawski. Swym zasięgiem obejmuje sześć gmin. Ma powierzchnię 149,4 km kw.

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 61 lat, a przeciętna zasobność przekracza 232 m³/ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Certyfikat FSC jest dokumentem stwierdzającym zgodność działań ze standardami Dobrej Gospodarki Leśnej opracowanymi przez międzynarodową organizację Forest Stewardship Council (FSC).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne położone w zasięgu działania Nadleśnictwa Solec Kujawski stanowią ok. 3 proc. tych lasów. Starostwa Powiatowe w Bydgoszczy oraz w Inowrocławiu powierzają prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z nadleśnictwa.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie biegu JEŻYK

Podsumowanie biegu JEŻYK

24 września 2022 r. w lasach nadleśnictwa odbyła się VI edycja Biegu Najeżonego Przeszkodami „Jeżyk”. Po raz kolejny dopisała frekwencja, bo przy pięknej pogodzie na trasę wyruszyło aż 212 śmiałków, którzy zmierzyli się z całą masą naturalnych oraz utworzonych przez organizatorów przeszkód. Jak zwykle nie zabrakło stromych podbiegów, trawersów czy bagien, co powodowało iż wszyscy na metę wbiegali niesamowicie umorusani jednak szczęśliwi.

 

Finalnie blisko pięciokilometrową trasę najszybciej pokonał Krzysztof Stomski (Solec Kujawski) w czasie 33 minuty 17 sekund. Bardzo nieznacznie pokonał on pozostałych medalistów Macieja Skibskiego (Świecie) – 33:25:25 oraz Jarosława Nowickiego (Włocławek) – 33:25:75.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Dorota Skibska (Świecie) z czasem 35:19, za nią na podium uplasowały się: Katarzyna Piotrowska (Bydgoszcz) – 36:56 oraz Sylwia Andrzejewska (Bydgoszcz) – 37:52.

 

Po zakończeniu biegu najlepsze trzy osoby w klasyfikacjach kobiet i mężczyzn uhonorowane zostały pucharami oraz nagrodami rzeczowymi, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali piękne pamiątkowe medale. Nagrodzono także trójki najlepszych zawodników: z Solca Kujawskiego – zwyciężyli Katarzyna Szulc-Trawińska, przed Martą Piskorską i Patrycją Ławniczak oraz Krzysztof Stomski przed Arturem Rzętkowskim i Mariuszem Uss.

Uhonorowani zostali także „najbardziej doświadczeni” uczestnicy biegu – Małgorzata Dobrzyńska (Toruń) oraz Marian Górski (Solec Kujawski). Tradycyjnie ostatnim akcentem imprezy był ciepły poczęstunek ufundowany przez Nadleśnictwo Solec Kujawski.

Organizatorem imprezy był MUKS „Start” Solec Kujawski, przy pomocy OSiR Solec Kujawski, Gminy Solec Kujawski, OSP Solec Kujawski oraz Nadleśnictwa Solec Kujawski.

Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się tutaj http://biegjezyk.pl/bieg-jezyk-2021-r/

Wszystkim Uczestnikom gratulujemy odwagi i osiągnięć ! Dla nas Wszyscy jesteście zwycięzcami!