Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne położone w zasięgu działania Nadleśnictwa Solec Kujawski stanowią ok. 3 proc. tych lasów. Starostwa Powiatowe w Bydgoszczy oraz w Inowrocławiu powierzają prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z nadleśnictwa.

Nadzór jest realizowany zgodnie z poniższym podziałem na obwody nadzorcze.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat

Przyjmowanie interesantów ws. lasów niepaństwowych odbywa się w każdy poniedziałek w godz. 7.30-9.30 w siedzibie Nadleśnictwa Solec Kujawski pod adresem:

ul. Leśna 64, 86-050 Solec Kujawski (pokój nr 16)

Telefon kontaktowy: 52 323 18 87

Sadzimy las – poradnik dla prywatnych właścicieli lasów


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rok w lesie - JESIEŃ

Rok w lesie - JESIEŃ

Przyroda zmienia ubranie, dni są krótsze, chłód puka do drzwi... W lasach życie zaczyna płynąć wolniej, ptaki nie śpiewają już nad głowami tak ochoczo, a zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy... to właśnie JESIEŃ. O niej, odpowiadając na zaproszenie Przedszkola Niepublicznego REKSIO w Solcu Kujawskim, rozmawialiśmy z najmłodszymi przedszkolakami tej placówki podczas jesiennej pogadanki.

Dzieci poznały gatunki ptaków odlatujących do ciepłych krajów oraz tych pozostających w kraju i ich odgłosy, nabyły wiedzę jak mieszkańcy lasów przygotowują sie na najtrudniejszy okres w roku - zimę. Poznały leśne ciekawostki związane z odlotami ptaków, układem klucza podczas odlotów, wiedzą już czym karmimy ptaki podczas zimy, że nie jest to pieczywo a ziarna.

Wiedzą, że mamy naturalnych przyjaciół np. wiewiórki, które choć zapewne nieświadomie, ale pomagają nam sadzić drzewa - z kiełkujących orzeszków schowanych w ziemi przed zimą. Doskonale wiedzą, że w Polsce oprócz bialego bociana występuje też jego czarny odpowiednik, zaś żurawie i ich klangor (odgłos) były nowością...  Mamy nadzieję na kolejne spotkanie już w lesie. Będzie to kolejny krok w kształtowaniu więzi z przyrodą i pozytywnego do niej nastawienia.