Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne położone w zasięgu działania Nadleśnictwa Solec Kujawski stanowią ok. 3 proc. tych lasów. Starostwa Powiatowe w Bydgoszczy oraz w Inowrocławiu powierzają prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z nadleśnictwa.

Nadzór jest realizowany zgodnie z poniższym podziałem na obwody nadzorcze.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat

Przyjmowanie interesantów ws. lasów niepaństwowych odbywa się w każdy poniedziałek w godz. 7.30-9.30 w siedzibie Nadleśnictwa Solec Kujawski pod adresem:

ul. Leśna 64, 86-050 Solec Kujawski (pokój nr 16)

Telefon kontaktowy: 52 323 18 87

Sadzimy las – poradnik dla prywatnych właścicieli lasów


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się niemal 15 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 450 ha lasów prywatnych.

Rzeźba terenu nadleśnictwa uformowała się w następstwie erozyjnej działalności wód roztopowych płynących od moren czołowych fazy pomorskiej i wód rzecznych pochodzących z południa. Dużą formę erozyjną Kotliny Torunskiej tworzy 11 poziomów terasowych zarówno erozyjnych, jak i erozyjno-akumulacyjnych. Piaszczyste terasy były bardzo podatne na działalność wiatru w okresie późnego glacjału i na począku holocenu, w zwiazku z czym na większości poziomów terasowych rozwinęły się wydmy i pola piasków przewianych. Dominują tu wydmy paraboliczne i wałowe osiągające nawet 30 m wysokości względnej, na zapleczu których występują niecki deflacyjne z warstwami torfu lub murszu.