Wydarzenia

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż kilku gatunków drewna w kilkunastu różnych sortymentach, sadzonek kilkunastu gatunków roślin, a w sezonie przedświątecznym – także choinek i stroiszu.

Oferta łowiecka

Na terenie obwodów łowieckich dzierżawionych polowania indywidualne i zbiorowe dla myśliwych krajowych i zagranicznych organizują koła łowieckie.

Zagrożenie pożarowe

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 60 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich.

Zakazy wstępu do lasu

W maju i czerwcu w części nadleśnictwa prowadzone będą zabiegi chemiczne ograniczające liczebność gąsienic brudnicy mniszki. Ten zabieg to konieczność, pozwalająca zachować trwałość lasów.

Regulamin korzystania z dróg leśnych

W dniu 21 listopada 2019 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski Zarządzeniem nr 29/19 z dnia 21.11.2019 r. wprowadził Regulamin korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski.

Regulamin korzystania z dróg leśnych udostępnionych do ruchu publicznego

W dniu 27 stycznia 2020 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Solec Kujawski Zarządzeniem nr 5/20 z dnia 27.01.2020 r. wprowadził Regulamin korzystania z leśnych dróg udostępnionych do ruchu publicznego dla pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się niemal 15 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 450 ha lasów prywatnych.

Rzeźba terenu nadleśnictwa uformowała się w następstwie erozyjnej działalności wód roztopowych płynących od moren czołowych fazy pomorskiej i wód rzecznych pochodzących z południa. Dużą formę erozyjną Kotliny Torunskiej tworzy 11 poziomów terasowych zarówno erozyjnych, jak i erozyjno-akumulacyjnych. Piaszczyste terasy były bardzo podatne na działalność wiatru w okresie późnego glacjału i na począku holocenu, w zwiazku z czym na większości poziomów terasowych rozwinęły się wydmy i pola piasków przewianych. Dominują tu wydmy paraboliczne i wałowe osiągające nawet 30 m wysokości względnej, na zapleczu których występują niecki deflacyjne z warstwami torfu lub murszu.