Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Edukacja ekologiczna ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa a przez to ograniczenie negatywnych, często dokonywanych nieświadomie, oddziaływań ludzi na środowiska przyrodnicze, w tym także las.

SOLECKIE LASY ZAPRASZAJĄ !

Wiadomo, każdy chce czasem rzucić wszystko i wyjechać np. w Bieszczady. Niektórzy rzucają i wyjeżdżają, a niektórzy się tam rodzą i wtedy nie muszą nigdzie się ruszać.  

My proponujemy …  kiedy już błękit nieba zacznie Wam lekko powszednieć,  jeśli macie dość miejskiego zgiełku, stania w korkach i niekończących się komplikacji… Jeśli jesteście znużeni codziennością to WYBIERZCIE SIĘ DO LASU !  

LAS pozwoli Wam tu odpocząć przez duże „O” !

Spotkanie edukacyjne w szkółce leśnej Nowa Wieś (Fot. Aneta Kałamarska)

Edukacja przyrodniczo-leśna ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa a przez to ograniczenie negatywnych, często dokonywanych nieświadomie, oddziaływań ludzi na środowiska przyrodnicze, w tym także na las. W tym celu nasze nadleśnictwo współpracuje z władzami samorządowymi, oświatowymi i organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody. 

Na potrzeby edukacji w Nadleśnictwie Solec Kujawski utworzono dwie ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne wraz z zlokalizowanymi na nich wiatami dydaktycznymi oraz inne ciekawe obiekty. Na każdej z nich można podziwiać uroki wyjątkowego świata przyrody. Leśnicy dołożyli wszelkich starań, aby przebiegały one przez jak najciekawsze tereny. Każda ze ścieżek zaopatrzona jest w tablice opisujące wybrane tematy i ciekawostki z leśnego świata. Można tu przeczytać o roślinach, zwierzętach, zjawiskach przyrodniczych, zachowaniu się w lesie, czy leśnych pracach.

 

LEŚNA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA "BUCZYNA"

Tablica informacyjna na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej w Nowej Wsi Wielkiej (Fot. Lucyna Kowalke)

Cel utworzenia: przybliżenie środowiska leśnego i warunków w nim panujących, warstwowej budowy lasu, wzajemnych oddziaływań organizmów, pracy leśnika i gospodarki leśnej, zagrożeń dla ekosystemów leśnych. 

Położenie: Leśnictwo Nowa Wieś. 

Długość: wersja pełna - 5 km (12 przystanków), wersja skrócona - 3,5 km (9 przystanków).

Przystanki tematyczne: 1. Jak należy zachować się czyli poradnik leśnego wędrownika, 2. Grzybobranie, 3. Jak rośnie las ?, 4. Ptaki - mali lekarze, 5. Równowaga biologiczna lasu, 6. Warstwowa budowa lasu, 7. Naturalny wodopój zwierzyny leśnej, 8. Pożar - zagrożenie egzystencji ekosystemu leśnego, 9. Krok przed naturą, 10. Dlaczego las jest taki ważny ?, 11. Mali strażnicy lasu, 12. Początek długiej drogi.

 

LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNO-PRZYRODNICZA "KU ŹRÓDLISKOM"

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Ku Źródliskom" (Fot. Tadeusz Chrzanowski)

Tablica informacyjna na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w Leśnictwie Łażyn (Fot. Lucyna Kowalke)

Cel utworzenia: zwiększenie atrakcyjności okolicznych lasów, możliwość przeprowadzania urozmaiconych zajęć terenowych dla dzieci i szkół, w ramach edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa. Ścieżka powstała w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego, we współpracy z Nadleśnictwem Solec Kujawski.

Położenie: Leśnictwo Miejskie i Łażyn. 

Długość: 3,5 km (10 przystanków).

Przystanki tematyczne: 1. Jak należy zachowywać się w lesie, 2. Co zagraża lasom, 3. Cykl produkcyjny lasu, 4. Rośliny wodne, 5. Badanie wody, 6. Znaczenie wody dla lasu, 7. Ochrona przyrody, 8. Przekroje glebowe, 9. Zadrzewienia przydrożne, 10. Ochrona przeciwpożarowa.

 

SZKÓŁKA LEŚNA

Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski funkcjonuje szkółka leśna. Jest to obiekt, w którym leśnicy hodują sadzonki drzew i krzewów na potrzeby zalesień i odnowienia lasu. Nasza szkółka leśna jest interesującym obiektem edukacyjnym. Zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Nowa Wieś (oddz. 165h i 166i). Grupom przybywającym na teren szkółki możemy zaprezentować następujące tematy:

Zajęcia edukacyjne w szkółce leśnej Nowa Wieś (Fot. Lucyna Kowalke)

Możliwość przejścia przez teren szkółki zorganizowanej grupy, w szkółce znajduje się corocznie aktualizowana tablica z rozkładem kwater i pól siewnych.

 

WIATY EDUKACYJNE W LEŚNICTWACH NOWA WIEŚ I MIEJSKIE

Wiata edukacyjna w szkółce leśnej Nowa Wieś (Fot. Alina Siedlecka)

Wiata edukacyjna w Leśnictwie Miejskie (Fot. Tadeusz Chrzanowski)

Wiaty edukacyjne mogą stanowić końcowe punkty ścieżek albo odrębne punkty edukacji. Są to obiekty zadaszone, posiadają stoły i miejsca do siedzenia. Są tu również przygotowane miejsca na bezpieczne ognisko.

 

PUNKT EDUKACYJNY „UŁANKA” z miejscem postoju pojazdów

Punkt edukacyjny w Leśnictwie Miejskie (Fot. Adrian Pietrzak)

W punkcie edukacyjnym „Ułanka” znajduje się tam zagospodarowane miejsce na ognisko. Mogą z niego korzystać wycieczki rowerowe uczniów oraz turystów indywidualnych. Jest to idealne miejsce na pozostawienie auta i wybranie się na spacer leśnymi duktami.

 

SIEĆ PARKINGÓW LEŚNYCH dla turystów zmotoryzowanych, grzybiarzy i wycieczek rowerowych, wykorzystywanych do biernej edukacji leśnej poprzez ustawianie tablic informacyjnych na temat zachowania się w lesie oraz o ochrony przeciwpożarowej lasu.

Punkt edukacyjny w Leśnictwie Leszyce (Fot. Adrian Pietrzak)

 

SIEĆ SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH JAKO NIEOZNAKOWANE ŚCIEŻKI EDUKACJI LEŚNEJ

Zajęcia edukacyjne na szlaku turystycznym (Fot. Michał Kupczak)

 

TEREN REKREACYJNY przy Ośrodku Szkoleniowym Lasów Państwowych  

Obiekt ten zlokalizowany jest przy budynku Nadleśnictwa, znajduje się tam 7 tablic o tematyce leśnej. Przeznaczony głównie dla gości tego obiektu, wykorzystywany gościnnie podczas "Drzwi otwartych w Nadleśnictwie Solec Kujawski". 

Teren rekreacyjny przy Ośrodku Szkoleniowym w Solcu Kujawskim (Fot. Kamila Banaś)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Organizacja nadleśnictwa

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

NADLEŚNICZY PRZYJMUJE INTERESANTÓW W KAŻDY WTOREK W GODZINACH OD 8.00 DO 10.00. W PRZYPADKU KIEDY WTOREK JEST DNIEM WOLNYM, INTERESANTÓW PRZYJMUJE SIĘ W DNIU NASTĘPNYM. 

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz nadzorem nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa - w zakresie powierzonym przez starostów urzędów powiatowych, a także pomaga w przygotowaniu narad nadleśniczego z leśniczymi. W dziale znajduje się Pracownik realizujący zadania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i w tym zakresie podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie. Prowadzi całokształt spraw związanych z ochroną przyrody, zagospodarowaniem turystycznym terenów nadleśnictwa oraz edukacją leśną. 

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy. Do leśnictwa przydzielony jest Podleśniczy, który podlega bezpośrednio leśniczemu.

Stanowisko do spraw nadzoru merytorycznego, doradztwa i kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

SKARGI I WNIOSKI PRZYJMUJE INŻYNIER NADZORU - POKÓJ NR 14.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. W dziale wykonywane są obowiązki w zakresie postępowań przetargowych, przeprowadzanych przez Nadleśnictwo Solec Kujawski. Dział odpowiada również za Biuletyn Informacji Publicznej. Działem tym kieruje sekretarz.

Stanowisko do spraw pracowniczych i administracji podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego, wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa oraz prowadzenie i nadzorowanie spraw gospodarczo-obronnych, obrony cywilnej, kancelarii tajnej w nadleśnictwie oraz spraw związanych z ochroną tajemnicy państwowej. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku. Pracownik prowadzący sprawy ochrony informacji niejawnych w tym zakresie podlega bezpośrednio nadleśniczemu. 

***

Schemat organizacyjny Nadleśnictwa Solec Kujawski.

 

 

Wykaz leśnictw Nadleśnictwa Solec Kujawski:

1. Leśnictwo Będzitowo (Będzitowo 25, 88-180 Złotniki Kujawskie).

2. Leśnictwo Dąbrowa (Chrośna 22, 86-050 Solec Kujawski).

3. Leśnictwo Dębinka z siedzibą w Dobromierzu (Dobromierz 14, 86-060 Nowa Wieś Wielka).

4. Leśnictwo Leszyce (Leszyce 2, 86-060 Nowa Wieś Wielka).

5. Leśnictwo Nowa Wieś i Szkółka Nowa Wieś (ul. Dworcowa 1, 86-060 Nowa Wieś Wielka).

6. Leśnictwo Chrośna (Chrośna 31, 86-050 Solec Kujawski).

7. Leśnictwo Jezierce (Kabat 1, 86-050 Solec Kujawski).

8. Leśnictwo Łażyn (Makowiska 18, 86-050 Solec Kujawski).

9. Leśnictwo Miejskie (Rudy 13, 86-050 Solec Kujawski).

10. Leśnictwo Zagórzanka (86-050 Solec Kujawski ul. Powstańców 21).