Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się niemal 15 tys. ha lasów. Tutejsi leśnicy opiekują się także 450 ha lasów prywatnych.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Mapy dróg publicznych

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi. Stąd Nadleśnictwo Solec Kujawski zamieszcza przydatne w tym celu mapy.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rok w lesie - JESIEŃ

Rok w lesie - JESIEŃ

Przyroda zmienia ubranie, dni są krótsze, chłód puka do drzwi... W lasach życie zaczyna płynąć wolniej, ptaki nie śpiewają już nad głowami tak ochoczo, a zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy... to właśnie JESIEŃ. O niej, odpowiadając na zaproszenie Przedszkola Niepublicznego REKSIO w Solcu Kujawskim, rozmawialiśmy z najmłodszymi przedszkolakami tej placówki podczas jesiennej pogadanki.

Dzieci poznały gatunki ptaków odlatujących do ciepłych krajów oraz tych pozostających w kraju i ich odgłosy, nabyły wiedzę jak mieszkańcy lasów przygotowują sie na najtrudniejszy okres w roku - zimę. Poznały leśne ciekawostki związane z odlotami ptaków, układem klucza podczas odlotów, wiedzą już czym karmimy ptaki podczas zimy, że nie jest to pieczywo a ziarna.

Wiedzą, że mamy naturalnych przyjaciół np. wiewiórki, które choć zapewne nieświadomie, ale pomagają nam sadzić drzewa - z kiełkujących orzeszków schowanych w ziemi przed zimą. Doskonale wiedzą, że w Polsce oprócz bialego bociana występuje też jego czarny odpowiednik, zaś żurawie i ich klangor (odgłos) były nowością...  Mamy nadzieję na kolejne spotkanie już w lesie. Będzie to kolejny krok w kształtowaniu więzi z przyrodą i pozytywnego do niej nastawienia.