Asset Publisher
Położenie nadleśnictwa
Nadleśnictwo Solec Kujawski jest jednym z 27 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu bydgoskiego, inowrocławskiego, żnińskiego, na terenie miasta: Solec Kujawski. Swym zasięgiem obejmuje sześć gmin. Ma powierzchnię 149,4 km kw.
Nadleśnictwo Solec Kujawski położone jest w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego i w większości stanowi środkowy fragment kompleksu Puszczy Bydgoskiej ograniczony od północy rzeką Wisłą, od południa natomiast przez rzekę Noteć.
Teren nadleśnictwa położony jest w Kotlinie Toruńskiej i na Równinie Inowrocławskiej. Rzeźba terenu nadleśnictwa ma charakter postglacjalny. Została ona silnie zmodyfikowana, u schyłku plejstocenu i we wczesnym holocenie, w wyniku oddziaływania procesów eolicznych (nawianych przez wiatr).
Położenie gospodarczo-administracyjne
Nadleśnictwo Solec Kujawski leży w zasięgu terytorialnego działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Położenie przyrodniczo-leśne
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Trampler T. i inni, 1990) lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski należą do następujących jednostek:
Kraina: Wielkopolsko-Pomorska - III
- Dzielnica: Kotlina Toruńsko-Płocka - 5
- Dzielnica: Nizina Wielkopolsko-Kujawska - 7
- Mezoregion: Pojezierze Wielkopolskie - 7b
Położenie administracyjne
Lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski położone są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 3 powiatach:
- bydgoskim (miasto i gmina Solec Kujawski, gmina Nowa Wieś Wielka),
- inowrocławskim (gmina Pakość, Rojewo, Złotniki Kujawskie),
- żnińskim (gmina Łabiszyn).
W granicach obszaru terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa Solec Kujawski znajduje się miasto Solec Kujawski, w którym mieści się siedziba nadleśnictwa. W niedalekim zasięgu znajduje się miasto Bydgoszcz (18 km) i miasto Toruń (35 km).
Asset Publisher
LAS NIEOCZYWISTY...
LAS NIEOCZYWISTY...


Po raz pierwszy w naszym mieście organizujemy konferencję pn.:
Pomysł zorganizowania konferencji narodził się wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa dot. wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, a co za tym idzie potrzeby aktualizacji i promowania wiedzy na temat pozagospodarczych funkcji lasu. Celem jest podkreślenie roli leśników i Lasów Państwowych w kształtowaniu możliwości, które są stwarzane do wypełnienia takich funkcji.
Wydarzenie współorganizują:
Jako leśnicy mamy pełną świadomość tego, że oczekiwania różnych grup społecznych względem lasów zmieniają się wraz z rozwojem cywilizacji, wzrostem poziomu życia, ale co równie istotne - świadomości ekologicznej społeczeństwa. Zwiększają się również wymagania społeczne w zakresie dostępności lasów, możliwości korzystania z nich w celach rekreacyjnych. Mając na uwadze potrzebę rozmowy o bieżących potrzebach oraz naszym wpływie na otoczenie, stawiamy na dialog z wszystkimi interesariuszami.
Wierzymy, że tego typu spotkanie będzie płaszczyzną do wymiany poglądów oraz pozytywnie wpłynie na odbiór naszej pracy.
Podczas konferencji wystapi 14 prelegentów. W serii krótkich, nasyconych treścią referatów, postaramy się przybliżyć wykorzystanie funkcji pozagospodarczych lasu w taki sposób, aby można było je lepiej zrozumieć i świadomie z nich korzystać.
Porządek konferencji przedstawia poniższa grafika: