Lista aktualności Lista aktualności

Ptaki - jak o nie zadbać zimą

14 października Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Wielkiej we współpracy z Stowarzyszeniem "OdNova" przy udziale leśników z naszego nadleśnictwa zorganizowali spotkanie na temat dokarmiania i wsparcia ptaków w tym trudnym czasie - jakim jest zima. 

... a że zima coraz bliżej, więc to dobry czas na to, aby pomyśleć o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Podczas spotkania podopieczni Stowarzyszenia wraz ze swoimi opiekunami tworzyli karmniki dla ptaków, nasi pracownicy Gabrysia wraz z Tomkiem przemycali informacje na temat tego, jak mądrze dokarmiać ptaki, aby nie wyrządzić im szkody, opowiedzieli o mieszkańcach lasu i o tym, kto zamieszkuje leśne budki lęgowe. nie mogło zabrakną informacji o tym, kto tymi skrzynkami się opiekuje, bo to też bardzo ważne. Na szczęście mamy w nadleśnictwie zaprzyjaźnionego miłośnika przyrody Pana Waldemara Frontczaka, który co roku podczas zbliżającego się sezonu zimowego robi przegląd wszystkich budek na terenie nadleśnictwa, zanieczyszczone - porządkuje, zepsute - naprawia, a tam gdzie się nie da podreperować zawieszana jest nowa. Każda z nich ma swój nr, aby móc je łatwo zlokalizować. 

Miejmy na uwadze, że nie wystarczy wywiesić budki czy karmniki, ale trzeba też pamiętać o tym, aby stołówka czy lokum dla ptasich mieszkańców lasu były czyste, sprawne i co ważne pełne :)  Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem.

W procesie dokarmiania bardzo istotną kwestią jest systematyczne czyszczenie karmnika, usuwanie z niego niezjedzonych resztek i ptasich odchodów. Tutaj musimy również pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Aby nie dopuścić do przenoszenia chorób między gatunkami, należy zawsze sprzątać karmnik w rękawiczkach.

Jeśli chodzi o pokarm to musi być on świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw, bogaty w ziarna oleiste.

Ptaków nie wolno karmić chlebem, zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom.