Lista aktualności Lista aktualności

Włochatka występuje także w Puszczy Bydgoskiej

Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt. Wyznaczoną właśnie w tym celu strefę ochronną na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski zamieszkuje włochatka.

Jeszcze niedawno uważano, że włochatka (Aegolius funereus) jest bardzo rzadką sową, ale coraz więcej jej stanowisk świadczy o rozszerzeniu areału.

Jako nieliczny ptak lęgowy występuje nierównomiernie, głównie w górach (Sudety i Karpaty) i na północy kraju (Puszcza Białowieska, Augustowska, Pińska, Knyszyńska, Piska oraz Pomorze Gdańskie), nielicznie również w rozległych borach pasa nizin (Bory Dolnośląskie i kompleksy w woj. opolskim) i pojezierzy.

Jest sową typowo leśną, więc zobaczymy jak spodoba się jej Puszcza Bydgoska.

Należy do gatunków wymagających ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt obowiązuje dla niej strefa ochrony całorocznej, obejmująca obszar w promieniu do 50 m od gniazda. Nie wymaga ochrony okresowej w dalszej odległości od gniazda.

Na początku bieżącego roku, w styczniu, na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski, dzięki poszukiwaniom i obserwacjom Rafała Kurowskiego, zrzeszonego w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, zgodnie z procedurą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, wyznaczono właśnie taką strefę dla włochatki.

Starodrzew sosnowy z dziuplami po dzięciole czarnym to miejsca, które włochatka preferuje na swoje siedliska - mówi nasz miłosnik Puszczy i jej ptaków - Rafał Kurowski - i z takim miejscem mamy tutaj do czynienia.- Ptak z tej strefy był pierwszym, którego usłyszałem w Nadleśnictwie Solec Kujawski, ale nie jedynym. Kolejny rok badań nad występowaniem włochatki w naszej Puszczy ma dać odpowiedź na pytania dotyczące zagęszczenia i lęgów tej borealnej sowy.

Jej pożywienie to gryzonie, drobne ptaki do wielkości drozdów i owady. W sezonie lęgowym najczęściej poluje na myszy, norniki i nornice. Na ptaki poluje jednak rzadko (czasem też na pisklęta), jednak sama musi uważać na kuzynów z rodziny puszczykowatych: puszczyka i puchacza.

Mamy nadzieję, że włochatka znalazła u nas odpowiednie siedliska i wystarczającą ilość starodrzewów, dzięki którym zasiedli nasze lasy.

Badania nad występowaniem włochatki w Puszczy Bydgoskiej