Lista aktualności Lista aktualności

Wielki Dzień Pszczół

Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci głowy. 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół.

Na szczęście to już drugi raz w tym roku obchodzimy święto pszczół, 20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół, natomiast 8 sierpnia obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół, zainicjowany w 2013 r., aby przypomnieć o roli, jaką "zapylacze" pełnią w całym środowisku. 

Jak mówimy o pszczołach to oczywiście nasuwa się jedno. Pszczoły produkują miód. Prawdopodobnie do wyprodukowania kilograma miodu, pszczoły muszą przysiąść na kwiatach około 4 mln razy.

Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy. Pracowite pszczoły to specjalistki od zapylania. Właściwe zapylenie roślin przyczynia się do utrzymania bioróżnorodności, bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie roślin zwiększa plony nawet o 80 %. Większość owoców i warzyw to gatunki owadopylne, które nie rozwiną się bez pszczół i ich zapylania. Oznacza to, że im mniej pszczół będziemy mieć w przyrodzie, tym trudniej dostępne i gorsze pod względem jakości będą owoce i warzywa. 

Miliony lat ewolucji sprawiły, że wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie. Większość kwiatów swymi rozmiarami i budową przystosowały się do zapylania właśnie przez pszczoły. Pszczoły natomiast przystosowały się do jak najlepszego wykorzystania zasobów pokarmu znajdującego się w kwiatach. Tak też powstał cykl biologiczny pszczelich rodzin dostosowany do rocznego rytmu kwitnienia.

Chociaż zdecydowaną większość pszczół stanowią gatunki samotne, to niektóre wykształciły socjalny tryb życia. Najbardziej znanym przykładem i jednocześnie jednym z posiadających najbardziej rozbudowaną strukturę socjalną, jest pszczoła miodna.

Leśnicy dbają o pszczoły i doceniają ich obecność w przyrodzie. Wielu z nich zajmuje się pszczelarstwem, a niektórzy nawet bartnictwem. 

Tereny nadleśnictw, to nie tylko lasy. Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski występują wrzosowiska, które od wielu lat udostępniamy nieodpłatnie pszczelarzom, oczywiście w oparciu o dobrą praktykę pszczelarską

To nie wszystkie działania, jakich podjęli się leśnicy w ramach troski o pszczoły. W wielu miejscach w kraju zostały wysiane łąki kwietne lub zagajniki dla zapylaczy. W takich miejscach są wysiewane pyłko- i nektarodajne kwiaty oraz krzewy. Dzięki tym działaniom zostaje wzbogacona baza pożytkowa. Na terenie naszego nadleśnictwa też występują fragmenty takich kwietnych łąk. Namiastki takich łąk mamy przy ścieżce "nietoperzowej" wzdłuż studzienek dla zimujących nietoperzy.

Więcej na temat działań leśników dla pszczół

Lasy Państwowe realizują projekt "Pszczoły wracają do lasu"

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczoły życzymy sobie aby nie zabrakło pszczół wokół nas. Dbając o pszczoły dbamy o siebie. Jeżeli istnienie ponad 80 % roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, to jak przyroda mogłaby bez nich funkcjonować? Jeżeli pszczoły by wyginęły to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyliłby roślin. Taka wyrwa w łańcuchu pokarmowym miałaby ogromne konsekwencje dla całej przyrody i nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić... Dlatego pomagajmy pszczołom, udostępniając im przestrzeń do życia poprzez wprowadzanie roślin miododajnych i nektarodajnych. Szanujmy środowisko naturalne, chrońmy wodę, glebę i powietrze przed zanieczyszczeniami, które są toksyczne dla pszczół.