Lista aktualności Lista aktualności

podsumowanie akcji ŁĄCZY NAS LAS

Wszystkim uczestnikom akcji sadzenia dziękujemy za zainteresowanie oraz co warte podkreślenia zaangażowanie w prace sadzeniowe.

Akcja „ŁACZY NAS LAS” stworzyła możliwość uczestniczenia w tworzeniu nowego pokolenia lasu „od podszewki”. Każdy uczestnik miał możliwość dołożenia swojej cegiełki w odnowieniu lasu dotkniętego huraganem z sierpnia 2017 roku.

W wydarzeniu – co nas pozytywnie zaskoczyło, wzięło udział ponad 250 osób. Pomimo niesprzyjającej aury, deszczu i momentami porywistego wiatru, dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników akcji posadziliśmy ponad 2 ha nowego lasu. Na terenach poklęskowych przybyło ponad 16 tysięcy młodych drzewek, m.in.: dębów, buków czy klonów.

Akcję czynnie wsparli: Pani Poseł Ewa Kozanecka, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego z terenu gmin Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka i Rojewo, placówek oświatowych: Szkoła Podstawowa nr 4 w Solcu Kujawskim, Szkoła Podstawowa nr 1 w Solcu Kujawskim i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi Wielkiej, rowerzyści ze Stowarzyszenia Klubu Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza”, którzy na powierzchnię sadzenia dojechali o sile własnych mięśni. Ponadto w akcję zaangażowały się liczne instytucje z terenu działania nadleśnictwa tj.: przedstawiciele Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim, Muzeum Solca Kujawskiego im. Księcia Przemysła, Klub Turystow Pieszych „Horyzont” w Solcu Kujawskim, Koła Łowieckie Szarak, Kujawskie i Sokół, Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej, leśnicy z Nadleśnictwa Cierpiszewo, Zakład Karny w Koronowie, emerytowani pracownicy Nadleśnictwa Solec Kujawski oraz osoby prywatne, wśród których nie brakowało najmłodszych. To właśnie edukacja ekologiczna wśród dzieci, które są przyszłymi pokoleniami dorosłych Polaków, jest niezwykle istotna w kontekście dbałości o naturę i czyste środowisko leśne.

Sadzenie odbyło się na terenie Leśnictwa Dobromierz. Prace były nadzorowane przez pracowników nadleśnictwa. W pierwszej kolejności wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali przeszkoleni w zakresie prawidłowego przeprowadzenia sadzenia. Następnie przez kilka godzin w specjalnie wytyczonych miejscach zasadzono nowy las. Na zakończenie organizatorzy zorganizowali dla uczestników ciepły posiłek, a jako ciekwostkę przygotowano pokaz sadzenia mechanicznego. W ramach podziękowania za pomoc w przywróceniu naturze zniszczonych lasów, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy magnes.

Cieszy nas najbardziej to, że uczestnicy sadzenia, już w trakcie deklarowali, że w podobnych akcjach będą uczestniczyć również w przyszłości. Sadzenie drzew wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju, który daje szansę na poprawę jakości życia przy zachowaniu bogactwa zasobów naturalnych i różnorodności biologicznej.

DZIĘKUJEMY, ŻE MOŻEMY NA PAŃSTWA LICZYĆ.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz poŁĄCZY NAS LAS.