Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętajmy o poległych

Zbliża się dzień 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Jest to polskie święto państwowe obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Wybór daty 11 listopada na obchody Święta Niepodległości uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Równocześnie uroczystości odbywają się na terytorium całego kraju.

W tym dniu odwiedza się miejsca pamięci, zapala znicze na pomnikach i mogiłach, składa kwiaty i wiązanki, a przede wszystkim uczestniczy w obchodach, pamiętając o poległych.

Obecnie istnieje także wiele innych form obchodów tego święta. Są nimi biegi Niepodległości, koncerty Niepodległości, wykłady, inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne, parady ulicami miast i inne organizowane dla upamiętnienia tego dnia.

Leśnicy stale pamiętają i dbają o miejsca pamięci znajdujące się na terenie lasów. W Święto Niepodległości w sposób szczególny upamiętniają ofiary poległych za niepodległość, włączając się w różnego rodzaju obchody tego święta.

Soleccy leśnicy Święto Niepodległości będą czcili poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci narodowej znajdujących się na terenie lasów Nadleśnictwa Solec Kujawski. Będą to przede wszystkim uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości w Solcu Kujawskim i w Nowej Wsi Wielkiej.

W tym momencie należy podkreślić, że teren na którym się znajdujemy - Puszcza Bydgoska była niemym świadkiem walk oręża polskiego w czasie powstania listopadowego i styczniowego oraz II wojny światowej. Stąd pamiątką walk i martyrologii narodu polskiego są liczne miejsca pamięci.

Na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Solec Kujawski znajduje się kilkanaście takich miejsc, którymi na co dzień zajmują się leśnicy. Są to m.in.: Pomnik pomordowanych w latach 1939-45 leśników i pracowników leśnych byłego Nadleśnictwa Leszyce, Pomnik – Obelisk ofiar zbrodni II wojny światowej, Krzyż w miejscu śmierci miejscowego leśniczego (okres międzywojenny), Pomnik (obelisk) Polaków pomordowanych w 1939-1940 r., Krzyż Powstańców Wielkopolskich poległych w okolicy miejscowości Chrośna (ufundowany przez Nadleśnictwo, ścięty i porzucony w lesie przez Niemców we wrześniu 1939 r., przechowany w czasie okupacji przez leśniczego Jana Kowalskiego - ponownie postawiony 29 czerwca 1946 r.).

Dzięki takim miejscom pamiętamy o wielkim dziele tych, którzy odeszli dla niepodległości …

Stulecie niepodległości to również stulecie odzyskania lasów przez polską administrację. Wprawdzie początki działalności były trudne, to udało się podłożyć podwaliny pod strukturę Lasów Państwowych. Więcej szczegółów na ten temat można zlależć w publikacjach 100 lat Niepodległej Leśne wątki Rzeczypospolitej oraz Lasy dla Niepodległej

W 2018 świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, płynący z setek gardeł i serc. W związku ze zbliżającą się datą 11 listopada - jedną z najważniejszych w naszej historii – Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do dalszego współtworzenia wyjątkowego wydarzenia.

„Niepodległa do Hymnu” – włącz się w ogólnopolskie śpiewanie 11 listopada

 „Niepodległa do Hymnu” to inicjatywa, której podstawowym celem jest zaangażowanie Polek i Polaków do wspólnego zaśpiewania hymnu 11 listopada dokładnie o godzinie 12:00. Hymn zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej www.niepodległa.gov.pl oraz #niepodlegladohymnu 

Tekst: Adrian Pietrzak