Lista aktualności Lista aktualności

Owady ważniejsze niż myślisz...

20. maja obchodzimy ustanowiony przez ONZ - Światowy Dzień Pszczół, w Polsce święto tych owadów przypada na 8. sierpnia. Nic dziwnego, że stworzenia te zasłużyły na 2. okazje do świętowania, bowiem są one niezwykle pożytecznymi owadami, a od wielu lat grozi im wyginięcie. A to właśnie od liczebności i dobrostanu pszczołowatych zależą m.in. plony rolników, ilość owoców na rynku i ich ceny.

Nie musimy lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał nam głowy. To okazja, by trochę więcej dowiedzieć się o tych niezwykle pożytecznych owadach, bez których ludzkość nie mogłaby istnieć. Nie mogłaby istnieć, a jednocześnie stanowi dla nich wielkie zagrożenie...

8 czerwca br. młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 wpadła z wizytą do nadleśnictwa, a celem ich wycieczki była prelekcja nt. pożytecznych owadów - ich roli w życiu człowieka i metodach ochrony.

Przy okazji wizyty, zlustrowały zasiedlone już domki dla owadów, które przygotowały osobiście i przekazały nam leśnikom by ulokować je na terenach leśnych.

Zapylanie kwiatów przez owady można traktować jako formę symbiozy. Owady i kwiaty są od siebie uzależnione, tak że jedne bez drugich nie mogłyby istnieć. Większość roślin występujących w naszej strefie klimatycznej wymaga zapylenia przez owady. Owady odwiedzają rośliny w poszukiwaniu pokarmu. Pszczoły i trzmiele odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym, motyle spijają nektar, chrząszcze zjadają pyłek kwiatowy i płatki korony, muchówki są amatorami nektaru. Najwięcej gatunków roślin kwitnie wczesną wiosną w kwietniu i maju. Jednocześnie jest to początek cyklu rozwojowego owadów społecznych oraz żyjących samotnie. Owady poszukują w kwiatach pokarmu węglowodanowego (nektar) oraz białkowego (pyłek).

Niestety wiosna to też okreś głównego zagrożenia dla nich. Głównym zagrożeniem dla owadów zapylających jest pojawianie się w środowisku naturalnym środków chemicznych (opryski, nawozy). Co ciekawe, również promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową powoduje, że zakłóca to odnalezienie się tych owadów w przestrzeni i utrudnia powrót do np. ula oraz naturalni wrogowie (np. kuny, dzięcioły, szerszenie).

Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie dynamicznie rozwijające się nowoczesne budownictwo bardzo to ogranicza, dlatego wiele owadów ginie. Ale czy to oznacza, że w ogrodzie przy nowo wybudowanym domu nie możemy wspierać skrzydlatych zapylaczy? Oczywiście, że nie! Możemy im pomóc w prosty sposób – wystarczy zainstalować w ogrodzie domek dla owadów.

 

Takie domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią owady mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania. Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami.

Montaż takich domków powinien odbywać się:
-od zacisznej i słonecznej przestrzeni po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu
-wysokości około 1,5 do 2 metrów, należy zwrócić uwagę by domek był dobrze widoczny
-aby zagwarantować obecność owadów w domku, warto dać im możliwość znalezienia w pobliżu źródła wody, piasku oraz gliny
-obecność ziół, roślin miododajnych, krzewów i drzew w pobliżu domku sprawi, że jego mieszkańcy z łatwością znajdą pożywienie.
 

Czy wiesz, że... konsumpcja miodu na jednego mieszkańca wynosi zaledwie 36 dekagramów rocznie!!!

O pszczołach i miodzie wiemy jednak ciągle zbyt mało. Świadczy o tym chociażby owe 36 dkg, a przecież tak często mówimy, że miód korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Mało też wiemy o samych pszczołach, którym tak dużo zawdzięczamy.