Lista aktualności Lista aktualności

Ogień – największe zagrożenie dla lasu

Słoneczna, wiosenna pogoda sprzyja wycieczkom do lasu. Wysuszona po zimie trawa zajmuje się od każdej iskry ! Wystarczy bezmyślnie wyrzucony niedopałek

Robi się coraz cieplej, zniknął śnieg–niedługo zacznie się czas majówek. Leśnicy proszą – „ostrożnie z ogniem".

Już w tym roku, w kraju w lasach prywatnych i państwowych wybuchło 306 pożarów.

Ponadto przypadki (na szczęście coraz rzadsze) wypalania resztek roślinnych przez rolników, jak i celowego podpalania lasu są bardzo niebezpieczne i mogą zakończyć się wielką tragedią. Już nie raz się zdarzało, że w pożarze ginął sam podpalacz. Szybkość rozprzestrzeniania się ognia jest bardzo duża, a do tego dochodzi oddziaływanie dymu. W warunkach silnego zadymienia człowiek traci orientację i nie wie w którą stronę uciekać, a brak tlenu może spowodować tragiczne skutki.

Co robią leśnicy aby zmniejszyć niebezpieczeństwo pożaru?

W każdym nadleśnictwie uruchamiany jest Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, gdzie dyżuruje specjalnie wyszkolona osoba. Punkt wyposażony jest w środki łączności radiowej, telefonicznej i mailowej. Specjalny program komputerowy pomaga w namierzaniu pożarów. Na podstawie danych z automatycznych stacji pomiaru pogody, wyliczany jest stopień zagrożenia pożarowego. Wszystkie te dane przekazywane są do jednej osoby – pełnomocnika nadleśniczego. To on, będąc na miejscu pożaru, podejmuje decyzję o podjęciu bezpośrednich działań ratowniczych oraz dysponowaniu sił i środków do momentu przybycia Straży Pożarnej. W przypadku pożarów trudnych do ugaszenia, istnieje możliwość wezwania samolotu gaśniczego. Lasy Państwowe utrzymują Leśną Bazę Lotniczą, gdzie stacjonują specjalnie do tego przystosowane samoloty – Dromader. Samolot ten może zabrać jednorazowo do 1500 l wody. Zrzut takiej masy wody jest w stanie zgasić pożar lub znacznie go ograniczyć. Szczególne uznanie należy się pilotom gaszącym lasy. Ich umiejętności są trudne do przecenienia. Szybkość działania, precyzja zrzutu i brak ograniczeń w dotarciu do miejsca zdarzenia uratowały wiele hektarów lasu.

Dlatego prosimy – korzystaj z lasu odpowiedzialnie.

Tekst: Jakub Siedlecki

Zauważyłeś pożar – alarmuj !
Straż Pożarna - tel. 998
Nadleśnictwo Solec Kujawski - tel. (52) 387-14-71, (52) 323-18-88