Lista aktualności Lista aktualności

Nie wypalajcie traw! Wspólny apel strażaków i leśników

Zbliża się okres, w którym często dochodzi do nielegalnego wypalania traw, w wyniku którego powstają pożary. Leśnicy apelują o alarmowanie w przypadku zauważenia takiego zagrożenia.

Leśnicy i Lasy Państwowe po raz kolejny włączyły się w kampanię społeczną „Stop pożarom traw” prowadzoną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przełom zimy i wiosny należy do jedynych z najbardziej niebezpiecznych w ciągu roku. 

WSZYSTKO O AKCJI STOP POŻAROM TRAW ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA

NIE WYPALAJMY TRAW - CHROŃMY LASY PRZED POŻARAMI !

Każdego roku na wielu obszarach rozpoczyna się sezon wypalania traw. Niekontrolowany ogień często się rozprzestrzenia, powodując pożar lasów, sąsiednich użytków a także zabudowań mieszkalnych i gospodarskich. W płomieniach i dymie giną ludzie i zwierzęta. Wypalanie traw jest złą tradycją - z której konsekwencjami od lat walczą leśnicy, strażacy, policjanci i służby ochrony środowiska.

Na terenach leśnych rok rocznie odnotowywane są zapalenia wymagające interwencji - które są wypalaniem traw na gruntach nieleśnych, na granicy polno-leśnej.

Niesłusznie uważa się, że wypalanie roślinności użyźnia glebę. Jest ono nielegalne i bardzo szkodliwe dla zwierząt i roślin oraz zagraża bezpieczeństwu ludzi. Zwyczaj ten jest praktykowany głównie na obszarach zaniedbanych rolniczo oraz nieużytkach.

Wypalanie traw jest szkodliwe i powoduje poważne straty w przyrodzie i wywołuje negatywne skutki ekologiczne: giną mrówki, drapieżne owady, żaby, jeże, krety, młode zające, gromady ptaków itd. Ogień uśmierca także wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, szkodzi środowisku naturalnemu (niszczone są pędy i korzenie roślin wieloletnich, giną najcenniejsze gatunki roślin, zniszczeniu ulegają mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej). Pożary te także obniżają plony, marnotrawią wartościową paszę, naruszają strukturę gleby powodując jej wyjałowienie, zostaje zahamowany bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Na łąkach wypalana jest próchnica, co powoduje kurczenie się ziemi i powstawanie szczelin, a to z kolei prowadzi do erozji głębszych warstw gleby. Pozbawiona życia gleba zdecydowanie szybciej ulega zubożeniu. Na wypalonej łące nowe życie pojawi się bardzo późno. Warto także wiedzieć, że wypalając trawy do atmosfery dostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, w tym dla pszczół.

Więcej szczegółów na temat wypalania traw na stronie http://www.stoppozaromtraw.pl/

Podczas pożarów zniszczeniu ulegają setki, tysiące,... różnych biocenoz, których odbudowa trwa wiele lat ! 

Dlatego prosimy – korzystaj z lasu odpowiedzialnie.

Co robią leśnicy aby zmniejszyć niebezpieczeństwo pożaru ?

W każdym nadleśnictwie uruchamiany jest Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny, gdzie dyżuruje specjalnie wyszkolona osoba. Punkt wyposażony jest w środki łączności radiowej, telefonicznej i mailowej. Specjalny program komputerowy pomaga w namierzaniu pożarów. Na podstawie danych z automatycznych stacji pomiaru pogody, wyliczany jest stopień zagrożenia pożarowego. Wszystkie te dane przekazywane są do jednej osoby – pełnomocnika nadleśniczego. To on, będąc na miejscu pożaru, podejmuje decyzję o podjęciu bezpośrednich działań ratowniczych oraz dysponowaniu sił i środków do momentu przybycia Straży Pożarnej. W przypadku pożarów trudnych do ugaszenia, istnieje możliwość wezwania samolotu gaśniczego. Lasy Państwowe utrzymują Leśną Bazę Lotniczą, gdzie stacjonują specjalnie do tego przystosowane samoloty – Dromader. Samolot ten może zabrać jednorazowo do 1500 l wody. Zrzut takiej masy wody jest w stanie zgasić pożar lub znacznie go ograniczyć.

Zauważyłeś pożar – alarmuj !
Straż Pożarna - tel. 998
Nadleśnictwo Solec Kujawski - tel. (52) 387-14-71, (52) 323-18-88