Lista aktualności Lista aktualności

Minęły 3 lata od huraganu stulecia

Trzy lata temu, z 11 na 12 sierpnia, od Dolnego Śląska po wybrzeże przeszedł huraganowy wiatr. W ciągu kilkunastu minut żywioł zniszczył tysiące hektarów drzew. Na szczęście niemal wszędzie powraca las.

Nawałnica sprzed trzech lat została zapamiętana jako huragan stulecia. Niemal 60 nadleśnictw poniosło bardzo duże straty. Najbardziej zostały zniszczone lasy w regionalnej dyrekcji w Toruniu, Gdańsku, Poznaniu oraz Szczecinku. 

Na terenie naszej toruńskiej dyrekcji Lasów Państwowych żywioł wyrządził największe szkody, gdyż całkowitemu zniszczeniu uległo 17,8 tys. hektarów lasów. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa Rytel, Czersk, Runowo, Przymuszewo i Szubin. 

Huragan, który miał miejsce w sierpniu 2017 roku, dokonał ogromnych zniszczeń, na znacznym obszarze kraju. Była to największa niszczycielska nawałnica w dziejach Lasów Państwowych. Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski nawałnica "zahaczyła" i zniszczyła ponad 150 ha

Od trzech lat, każdej wiosny i jesieni odnawiamy zniszczone powierzchnie. Naszym priorytetowym działaniem jest przywrócenie młodego pokolenia lasu na zniszczonych obszarach, a nadrzędnym celem zawsze trwałość utrzymania lasów i zapewnienie ciągłości ich użytkowania. 

Dlatego leśnicy w ramach swoich obowiązków, czasami z pomocą społeczności lokalnej a także w ramach różnych akcji sadzenia lasu sprawili, że las powraca po nawałnicy. Trzeba jednak przypomnieć, że zakończenie prac odnowieniowych nie kończy zadań związanych ze skutkami nawałnicy. W przyszłych latach pozostaną do wykonania poprawki w uprawach, a także szereg prac z zagospodarowania lasu, m.in. zabiegi pielęgnacyjne, prace ochronne, takie jak zabezpieczenie przed szkodami od owadów i grzybów, ich zwalczanie czy ochrona lasu przed zwierzyną.

Więcej na temat huraganu z 2017 r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu

Podsumowanie huraganu stulecia w Lasach Państwowych

O huraganie 100-lecia w TVP3 Bydgoszcz