Lista aktualności Lista aktualności

Maleńka obrączka, a znaczy tak wiele…

18 maja br. w ramach projektu „Kolorowego obrączkowania” wolontariusze Komitetu Ochrony Orłów we współpracy z przedstawicielami nadleśnictwa, zaobrączkowali puszczańskie bieliki.

Program stosowania kolorowych obrączek u bielików zapoczątkowano w krajach skandynawskich w roku 1976.

W Polsce obrączkuje się ok. 150 młodych bielików rocznie. Jednak obrączki nie są zakładane wszystkim osobnikom. Zdarza się, że gniazda budowane są na trudno dostępnych drzewach, takich na które nie warto się wspinać i narażać życie własne czy ptaków. Warto tutaj wspomnieć, że gniazdo bielika osiąga znaczne rozmiary, nawet do 4 m wysokości, a jego ciężar dochodzi do jednej tony. Budowane są na wierzchołkach starych i wysokich drzew na wysokości od 18 do 25 m, wobec czego wspinaczka do takich gniazd wymaga iście alpinistycznych umiejętności!

Znakowane są pisklaki, każdy z nich otrzymuje dwie obrączki, po jednej na skok. Zastosowanie dwóch obrączek umożliwia poznanie wieku oraz kraju pochodzenia bielika.

Ptaki urodzone w Polsce mają srebrną obrączkę na prawej nodze (skoku), dla porównania „goście” z zagranicy np. z Litwy niebiesko-czerwoną, Białoruś ma niebiesko-pomarańczową, Estonia niebiesko-białą, a Łotwa niebiesko-czarną.

Natomiast wiek ptaka identyfikowany jest za pomocą obrączki na lewej nodze, jej kolor jest jednolity we wszystkich krajach, ale różny w każdym roku.

W Nadleśnictwie Solec Kujawski obecnie mamy dwa stanowiska ochrony Bielika. Należy jednak pamiętać, że podziwianie bielików i odczytywanie ich obrączek w strefach ochronnych jest zabronione.

… ale przecież żaden ptak nie ma ograniczeń przestrzennych, dlatego warto czasem spojrzeć w niebo, aby sprawdzić, jakiego koloru obrączkę ma bielik krążący nam nad głową