Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na tle setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

"1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy" - pod takim hasłem odbędą się obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Warto przypomnieć, że w tej jednej z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata, brali udział także leśnicy.

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą była starciem zbrojnym stoczonym w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, jako decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.

Wychodząc naprzeciw apelowi Józefa Piłsudskiego do ochotniczego zaciągu do udziału w wspomnianym starciu zaczęli zgłaszać się także ochotnicy - leśnicy, pracujący w lasach Zarządu Okręgowego Dóbr Państwowych w Radomiu. 

Jak dobrze, że wśród leśników znaleźli się tacy ochotnicy. Dziękujemy Wam za taki wybór!

Więcej na temat udziału leśników w walce o niepodległość

Zapraszamy na stronę Leśnicy na Stulecie Zwycięstwa

I właśnie 15 sierpnia na pamiątkę wspomnianej, zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej obchodzone jest Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Z okazji Święta Wojska Polskiego składamy wszystkim Żołnierzom podziękowania i najlepsze życzenia.