Lista aktualności Lista aktualności

Łatwiej zanocujesz na dziko w Lasach Państwowych!

Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Drogi turysto! jednak zanocujesz w lesie!

Mimo, że Nadleśnictwo Solec Kujawski nie brało udziału w Programie pilotażowym to na terenie naszej dyrekcji (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu) program był realizowany w 6 nadleśnictwach (Woziwoda, Tuchola, Trzebciny, Osie, Dąbrowa, Włocławek). 

Wyniki pilotażu okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe. 

Więcej na temat Jak łatwiej zanocujesz na dziko w Lasach Państwowych

Najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Pamiętajcie! Nie śmiećcie w lesie! Bądźcie dobrzy dla lasu!