Lista aktualności Lista aktualności

Koronawirus: jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii?

Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasach epidemii dowiecie się z poradnika przygotowanego przez Lasy Państwowe.

Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2, zwłaszcza zalecenie maksymalnej izolacji społecznej („zostań w domu"), sprawiły między innymi, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy. Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiczne. Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszednie, rano albo wieczorem.

Ze względów bezpieczeństwa obecnie niedostępne są zamknięte obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Odwołaliśmy też wszelkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły czy wycieczki. Lasy w naszym zarządzie pozostają natomiast otwarte dla każdego. Nie dziwi nas, że w ostatnich dniach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem.

Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. „Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!” – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.

Więcej na temat bezpiecznego przebywania w lesie...

Lasy państwowe są udostępniane dla ludności i jeśli ktoś może wychodzić z domu, to my na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu nie stawiamy przeszkód w korzystaniu z wycieczek po lesie. Gdyby w przyszłości zostały nałożone jakieś ograniczenia ze strony administracji rządowej, to podporządkujemy się im.

Aktualnie mamy prośbę, by wybierając się do lasu zachować zasady bezpiecznego korzystania z terenów leśnych, o których informujemy na stronach internetowych nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu oraz portalach społecznościowych.