Lista aktualności Lista aktualności

Karatecy promują lasy

W dniach 1-3 maja 2014 roku odbyło się seminarium karate, podczas którego zapromowały się nasze lasy.

W długi weekend majowy do Grodu Piasta w Chomiąży Szlacheckiej zjechali się Karatecy stylu Shotokan. W tej wspaniałej imprezie swój akcent miało także Nadleśnictwo Solec Kujawski. Poprzez pomoc i wsparcie udzielone Klubowi MUSASHI Nadleśnictwo mogło zapromować zarówno własną jednostkę, jak również tegoroczne obchody 90-lecia Lasów Państwowych. Jubileuszowe logo towarzyszyło imprezie przez cały czas jej trwania. Liczna grupa ponad 120 osób (w tym pracownik Nadleśnictwa) zaproszona przez żniński Klub MUSASHI trenowała przez trzy dni na terenie ośrodka pod okiem światowej sławy Senseia Roberta Sworka 7 dan Karate, szefa Shotokan World Organization, który rzetelnie i prosto przekazywał swoją wiedzę adeptom tej sztuki walki. Uczestnicy seminarium przybyli z Poznania, Koziegłów, Warszawy, Wrocławia, Ząbkowic Śląskich, Ostrowa Wielkopolskiego, a także lokalnie z Powiatu Żnińskiego. Zainteresowani z przymrużeniem oka pytali: „Czy wszystkie drzewa mają 90 lat ? Przy tej okazji można było przybliżyć miłośnikom lasów inne leśne ciekawostki.
Zajęcia odbywały się 3 razy dziennie w grupach zaawansowania: podstawowej, średniozaawansowanej oraz zaawansowanej do której należały czarne pasy oraz kandydaci w liczbie około 20. Dodatkową atrakcją był przyjazd komandosów policyjnych, pod nadzorem Senseia Grzegorza Kuroszczyka instruktora taktyki policyjnej z Ostrowa Wlkp. - również karateki. Policjanci oprócz uczestnictwa w treningach opowiedzieli o codziennej pracy, zatrzymaniach groźnych przestępców, a także dali pokaz interwenci policyjnej oraz technik specjalnych używanych w swojej niebezpiecznej pracy. Szczególnie zachwycone były dzieci, które mogły dotknąć repliki broni, zapoznać się z kajdankami czy policyjną tonfą.

W ostatnim dniu atrakcją był III Pałucki Turniej Karate Shotokan w którym udział wzięło około 90 zawodników. Rywalizowano w konkurencjach Kihon (techniki podstawowe) dla przedszkolaków oraz Kata (formy) i Kumite (walka) dla starszych grup wiekowych. Arbitrem głównym zawodów był Rafał Kostrzewa 3 dan sędzia okręgowy Polskiego Związku Karate. Rozdano 12 kompletów medali i statuetek przyznawanych za pierwsze miejsce, których fundatorem był Urząd Miejski w Żninie. Zwycięzcy z rąk Pani Prezes Justyny Kostrzewy otrzymywali medale, statuetki i nagrody ufundowane przez hojnych sponsorów, w tym także jubileuszowe odznaki z logo Nadleśnictwa Solec Kujawski oraz innymi leśnymi motywami.

Podsumowaniem obozu był egzamin na stopnie w Karate, który odbył się jak wszystkie treningi oraz zawody na profesjonalnej macie do sportów walki, nowo zakupionej przez Klub MUSASHI przy współudziale środków Gminy Żnin.
Po wspólnej integracji późnym popołudniem karatecy rozjechali się do domów, umawiając się na kolejną majówkę, która wpisała się na stałe w Pałucki kalendarz Karate.