Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Ziemi 2020

Tym razem Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem: "Działania na rzecz ochrony klimatu". Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa wszelkie duże inicjatywy zostały ograniczone. Zachęcamy do działania na rzecz naszej planety w swojej okolicy lub w domu!

Wiele stowarzyszeń ekologicznych 22 kwietnia organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. W tym roku świętowanie zostało przeniesione do internetu, a wszelkie akcje organizowane są online.

Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych. 

Dzień Ziemi jest obecnie wydarzeniem globalnym i każdego roku ponad miliard ludzi w 192 krajach bierze udział w tym największym dniu na świecie. Pomysłodawcą Dnia Ziemi był amerykański senator Gaylord Nelson. W tym roku Dzień Ziemi obchodzony jest po raz 50.

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi to różnego rodzaju akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.

Coroczny temat i program Dnia Ziemi związny jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2020 roku poświęcone będą tematom związanym z ochroną klimatu, a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

Pamiętajmy, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi. Można to robić poprzez m.in. ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, a także rezygnowanie lub ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań, gdy mamy taką możliwość. 

Jak co roku zainteresowani zbierają elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła, za które otrzymują w zamian rośliny! 

Więcej informacji:

www.dzienziemi.org.pl

www.earthday.org/earthday